Kocaeli Müzesi'ndeki Bizans sikkeleri
Byzantıne Coins in the Kocaeli Museum
  1. Tez No: 612478
  2. Yazar: SERHAN KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA DEMİREL GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada, Kocaeli Müzesi'nde bulunan 545 Bizans sikkesi incelenmiştir. Kocaeli, Bithynia Krallığı döneminden itibaren Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu'na ev sahipliği yapmıştır. Kent, kurulduğu coğrafi konum itibariyle Doğu ve Batı'yı bağlayan köprü görevi niteliğindedir. Balkan yarımadası Yunan adaları, Orta Avrupa, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz ülkelerine giden deniz ve kara yolu güzergâhlarında bağlantı noktasıdır. Çağdaş müzecilik faaliyetlerinin son yıllarda önem kazandığı ülkemizde, Kocaeli Müzesi'nde yapılan çalışmanın klasik devirden itibaren, tarihi, politik ve ekonomik açıdan oldukça önem taşıyan bölgedeki bu müze de bulunan sikkelerin, nümismatik açısından bölgedeki ticari bağlantıları yansıtır şekilde örneklerden oluştuğu tespit edilmiştir. Bizans İmparatorluğu döneminde kent de bulunan Nikomedia darphanesi, Erken Bizans Dönemi'nde imparatorluğun sikke ihtiyacını karşılayan önemli darphanelerden biridir. Kocaeli Müzesi koleksiyonundaki 545 Bizans sikkesinin, 9'u altın, 1'i elektron, 1'i gümüş, 16'sı billion ve 518'i bronzdur. Araştırmada, müze koleksiyonundaki Erken Bizans sikkeleri, Bithynia Bölgesi sınırlarına yakın illerin müzeleri ve kazılarının bulgularıyla karşılaştırılarak İmparatorluktaki sikke dolaşımı incelenmiştir. Bununla beraber Bithynia Bölgesi içerisinde yer alan müze ve kazı buluntularıyla da karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 545 Byzantine coins in the Kocaeli Museum were investigated. Since the Kingdom of Bithynia, Kocaeli has been home to Roman, Byzantine, Anatolian Seljuk and Ottoman Empire. The city is the bridge between the East and the West. The Balkan peninsula is the connection point on the sea and road routes to the Greek islands, Central Europe, North Africa and Eastern Mediterranean countries. In our country where contemporary museum activities have gained importance in recent years, it has been determined that the coins in this museum in the historical, political and economic aspects of the work carried out in the Kocaeli Museum, consist of examples that reflect the commercial connections in the region in terms of numismatics. The Nicomedia mint, which was located in the city during the Byzantine Empire, is one of the important mints of the empire in the Early Byzantine period. The Byzantine coin of the 545 Byzantine coins in the Kocaeli Museum collection includes 9 gold, 1 electron, 1 silver, 16 billion and 518 bronze. In the study, the Early Byzantine coins in the museum collection were compared with the findings of the museums and excavations of the provinces close to the boundaries of the Bithynia region and the coin circulation in the Empire was examined. In addition, it was compared with the findings of the museum and the excavations in Bithynia region.