Aizanoi kazısı 1978-2018 yılları yerleşim alanı madeni buluntuları
Aizanoi excavation 1978-2018 years location area mining finds
- Tez No: 612486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR SITKI ALPTEKİN ORANSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Çalışma kapsamında 2011-2018 yılları arasında Aizanoi antik kentinde yapılan çalışmalarda ele geçen buluntular, nekropolis hariç diğer sektörler temel alınarak incelenmiştir. Bunun yanı sıra Kütahya Arkeoloji Müzesinde yer alan ve yine Aizanoi antik kentinden 1978-2018 yılları arasındaki çalışmalardan ele geçen metal buluntular da çalışmaya dâhil edilmiştir. Aizanoi antik kentinden toplam 167 eser, Kütahya Arkeoloji Müzesinden ise 50 eser incelenmiştir. Çoğunluğun demir olduğu bu eserler kullanım yerleri ve formları dikkate alınarak sistemli bir çalışma yürütülmüştür. Buluntuların kent içerisinde yoğun olarak tiyatro yapısından ele geçtiği görülmüştür. Buluntu grubu olarak en yoğun grubu da mimari aksamların oluşturduğu belirlenmiştir. Çivi, nal gibi fazla sayıda olan eserlerde tipoloji önerisinde bulunulmuştur. Kentte madencilik faaliyetine dair önemli veriler elde edilmiştir. Özellikle demirci işliği ve maden sahaları, arkeolojik veriler yardımıyla kentteki madencilik faaliyetlerine yönelik incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study, the findings of the studies conducted in the ancient city of Aizanoi between 2011-2018 were examined based on other sectors except the necropolis. In addition, the metal finds collected from the studies in the Archaeological Museum of Kütahya between the years of 1978 and 2018 in Aizanoi were also included in the study. A total of 167 artifacts from the ancient city of Aizanoi and 50 artifacts from the Kütahya Archeology Museum were examined. A systematic study was carried out by taking into account the places and forms of these works where the majority of them were iron. It was observed that the finds were found in the city from the theater structure. It was determined that the most intense group was the architectural object. A large typology of works such as nails and horseshoes have been suggested. Significant data on mining activity were obtained in the city. In particular, the blacksmith workshop and mining sites were investigated for mining activities in the city with the help of archaeological data.