Pulicaria dysenterica'dan elde edilen özütlerin antioksidan özellikleri ve enzim inhibitör potansiyellerinin değerlendirilmesi
Evaluation of antioxidant properties and enzyme inhibitory potentials of extracts obtained from Pulicaria dysenterica
- Tez No: 612523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Pulicaria cinsi Türkiye'nin dahil olduğu çeşitli ülkelerin geleneksel tıp sistemlerinde büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, ekstraksiyon metotları ve çözücülerin Pulicaria dysenterica'nın fitokimyasal komposizyonu ve biyolojik aktivitesi üzerine etkisi test edildi. Fitokimyasal komposizyon spektrofotometrik metotlar kullanılarak belirlendi. Biyolojik aktiviteler antioksidan ve enzim inhibisyon metotları ile test edildi. Serbest radikal süpürme (DPPH ve ABTS), indirgeme gücü (CUPRAC ve FRAP), fosfomolibdat ve metal şelatlama testlerini içeren farklı test sistemleri ile antioksidan özellikler belirlendi. Enzim inhibisyon etkileri kolinesterazlar, tirozinaz, amilaz ve glukozidaza karşı araştırıldı. Fitokimyasal profil ekstraksiyon metodu ve çözücüden etkilenmiştir. Metanol ekstrakları diğer ekstraklara kıyasla daha yüksek fenolik, flavonoid, flavanol ve fenolik asit içeriği göstermiştir. Ek olarak, methanol ekstrakları daha güçlü antioksidan ve enzim inhibisyon yetenekleri sergilemiştir. Elde edilen bulgular P. dysenterica'nın fito-farmasötik özelliklerine bilimsel bir başlangıç noktası oluşturabilir ve mevcut çalışma bu bitki üzerine yapılacak ileriki çalışmalara yeni ufuklar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The genus Pulicaria has great interest in traditional medicine systems of several countries, including Turkey. In the present study, we tested to effect extraction methods and solvents on phytochemical composition and biological activities of Pulicaria dysenterica. Phytochemical composition were determined by using spectrophotometric methods. Biological activities were tested by antioxidant and enzyme inhibitory methods. Different chemical assays including free radical scavenging (DPPH and ABTS), reducing power (CUPRAC and FRAP), phosphomolybdenum and metal chelating were used for determining antioxidant properties. Enzyme inhibitory effects were investigated against cholinesterases, tyrosinase, amylase and glucosidase. The phytochemical profiles were dependent on the type of extraction methods as well as on the type of solvent. The methanolic extracts showed higher level of phenolic, flavonoid, flavanol and phenolic acids with compared other extracts. In addition, the methanol extracts exhibited stronger antioxidant and enzyme inhibitory properties. The presented findings could provide a scientific starting point on the phyto-pharmaceutical potential of P. dysentrica, thus the study could be opened new avenues for further studies on the plant species.