Erzurum İli Bombyliidae (Dıptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik bir çalışma
A fauntistic and systematic study on the kinds of bombyliide (diptera) in Erzurum
- Tez No: 96380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM HAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET 1996-1999 yıllarında Erzurum ilinde (Merkez, Aşkale, Ilıca, İspir, Köprüköy, Narman, Oltu, Pasinler ve Uzundere İlçeleri) Bombyliidae (Diptera) türleri üzerinde faunistik ve sistematik bir araştırma yapılmıştır. Toplanan Bombyliidae erginleri, teşhis edildikten sonra alt familya, cins ve tür teşhis anahtarları hazırlanmış, her bir türün taksonomik öneme sahip vücut kısımları çizilerek, tanımlan yapılmıştır. Ayrıca, türlerin yörede bulundukları yerler ve habitatlan ile Türkiye ve Dünyadaki yayılışları verilmiştir. Araştırmada, Cylleniinae, Cythereinae ve Phthiriinae'den l'er, Bombyliidae' den 2 ve Ekoprosopinae'den 8 olmak üzere, 5 alt familyaya ait toplam 13 tür saptanmıştır. Bu türler: Amictus validus (Loew), Bombylius analis (Oliver), Bombylius medius (Linneaus), Cytherea melaluca (Loew), Hemipenthes maurus (Linneaus), Hemipenthes morio (Linneaus), Hemipenthes subvelutinus (Zaitzev), Hemipenthes velutinus (Meigen), Heteralonia (Acrodisca) suffusa (Klug), Phthiria pulicaria (Mikan), Thyridanthrax incanus (Klug), Villa claripennis (Kowara) ve Villa tomentosa (Becker) 'dır. Bunlar arasında V claripennis Türkiye faunası için yeni kayıttır. B. mediunus, C. melaleuca, H. mario, H. subvelutinus ve P. pulicaria ise yörede yaygın ve bol bulunan türlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Faunistical and systematical studies on the family Bombyliidae (Diptera) were conducted in the province of Erzurum (Central, the towns of Aşkale, Ilıca, İspir, Köprüköy, Narman, Oltu, Pasinler and Uzundere) during 1996-1999. After determination of the bombyliid adults, keys subfamilies to the genera and species were prepared. Each species was described briefly, and some of the body parts having taxonomical charecters were drawn. In addition, habitats and distribution of the species in the research area, Turkey and world were added. Totally 13 species belonging to five subfamilies (Cylleniinae-1, Cythereinae-1, Phthiriinae-1, Bombyliinae-2 and Exoprosopinae-8) were determined in this study. These are: Amictus validus (Loew), Bombylius analis (Oliver), Bombylius medius (Linneaus), Cytherea melaluca (Loew), Hemipenth.es maurus (Linneaus), Hemipenthes morio (Linneaus), Hemipenthes subvelutinus (Zaitzev), Hemipenthes velutinus (Meigen), Heteralonia (Acrodisca) suffusa (Klug), Phthiria pulicaria (Mikan), Thyridanthrax incanus (Klug), Villa claripennis (Kowara) and Villa tomentosa (Becker). Among these, V. claripennis is a new record for the Turkish fauna. B. mediums, C. melaleuca, H. mario, H. subvelutinus and P. pulicaria were recorded to be widespread and abundant.