Konya ve çevresinde bulunan Culicoides (Diptera: Ceratopogonidae) türleri üzerine araştırmalar
Studies on Culicoides (Diptera: Ceratopogonidae) species around Konya
- Tez No: 11124
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma Haziran 1987 -Haziran 1989 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. İlk yıl Haziran-Ekim, ikinci yıl Nisan-Ekim, üçüncü yıl ise Nisan-Haziran ayları arasında, Culicoides yakalamak amacıyla her ay düzenli olarak bir kez Akşehir, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çumra, Ereğli, Hadim, Kadınhanı, Karaman, Konya Merkez ve Seydişehir ilçelerine gidilmiştir. Culicoides 'ler İn yakalanmasında 125 Watt'lik civa buharlı lamba ve balasttan oluşan ışık tuzakları kullanılmıştır. Bu tuzaklar koyun ve sığır barınaklarının içine, ya kınma veya ağaçlık yerlere, akşam güneşin batışına yakın saatlerde kurulmuş ve iki saat sonra kaldırılmışlardır. Araştırma süresince toplam 14 098 adet Culicoidea"- yakalanmış ve isimleri aşağıda bildirilen 36 tür identif iye edilmiştir. Bu türlerden C.riethi'ye % 58.19, C.punctatus'a % 15.59, C.circumscriptus'a'^ 6.94, C.puncticollis'e % 5.34, C.simula tor 'a % 2.04, C.nubeculosus'a % 1.94, C.newsteadi'ye. % 1.61, C. submaritimus ' a % 1.60, C. subfascipennis ' e % 1.21, C.picturatus'a % 1.13, C.pulicaris'e % 0.91, C.odiatus'a % 0.74, C.ge.jgelensis'e % 0.70, C.dzhafarovi'ye % 0.37, JJ. longipennis'e % 0.31, C.iadistinctus'a % 0.25, C.odibilis' e- % 0.13, C.obsoletus^ % 0.12, C.tauricus'a % 0.10, C.saevus'a % 0.09, C.pumilus'a % 0.08, C.pallidicornis'e % 0.08, C. f lavipulicaris ' e % 0.05, C. shaklawensis ' e % 0.04. C.cataneii' ye % 0.04, C.heliophilus'a % 0.04, C.duddingstoni'ye % 0.03, C.ibericus'a % 0.02, C.vexans'a % 0.02, C. cubital is 'e % 0.02, C.truncorum'a % 0.02, C.fagineus'a % 0.01, C.schultgei gr.a % 0.01, C.scoticus'a % 0.01, C.achrayi'ye % 0.01 ve C.fasci- ^TiTn-fl's % o.Ol oranında- rastlanmış, 28 örnek (% 0.20) iden tif iye edilememiştir. Bunlar arasında dominantlık sırasına göre en çok C.r-îvethi (%58.19) f C.punctatus (% 15.59). C.circumscriptus (% 6.94) ve C.puncticollis'e {% 5.34) tesadüf edilmiştir. Bununla birlikte C.fascipennis (% 0.01), C.scoticus (% 0.01) ve C. a chravi i% 0. 01) çok az sayıda yakalanmıştır. C.dudding- stoni'nin dişi, 22., türün ise erkek bireylerine hiç rastlan mamış, 13 türün hem erkek hem de dişi örneklerine tesadüf edilmiştir.72 Culicoides'lere Nisan, ayında % 1.4, Mayıs' ta % 2.2, Haziran 'da % 18, Temmuz 'da % 36.8, Ağustos 'ta % 32.9, Eylül' de % 7.3, Ekim 'de ise % 1.4 oranında rastlanmıştır. Toplama merkezleri içinde en fazla Culicoides türü (24 tür) Hadim'de tespit edilmiş, bunu 19 tür ile Akşehir, 18 tür ile Kadınhanı, 17 tür ile Seydişehir, 15 tür ile Cihan beyli, 13 tür ile Beyşehir, 12 tür ile Ereğli, 9 ar tür ile Karaman ve Konya Merkez, 8 er tür ile ise Bozkır ve Çumra takip etmiştir. Bu türlerden 19 tanesi (C.riethi, C. f lavipulicaris, C.fagineua, C.scoticus, C. simulator, C. submar itimus, C.vexans, C.picturatus, C.cataneii, C.truncorum, C.fascipennis, C. cubi tal is, C.pallidicomis, C.indistinctus, C.heliophilus, C.ach- rayi, C. shaklawens is, C. tauricus ve C.duddingstoni) Türkiye* den ilk kez bildirilmektedir. Daha önce bildirilen türlerle birlikte Türkiye Culi coides faunasındaki tür sayısı 45 e ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies an Culico ides (Dip tera: Cera topogonidae) Species Around Konya This study was carried out between the years of June 1987 and June 1989. Culicoides were regularly collected once a month from Akşehir, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çumra, Ereğli, Hadim, Kadınhanı, Karaman, Konya Centrum and Seydişe hir in the months of June-October of the first year, in April- October of the second year, and in April-June of the third year. The light traps consisting of 125 watts of mercury vapour lamp and ballast were used for the collection of Culi- coides. They were placed in or nearby cattle or sheep pens and its surroundings at the sunset and they were kept for two hours. During the period of this investigation a total of 14 098 Culicoides samples were collected. Out of these samples 36 species were identified. Of these species n. r-t o tM (58.19 %), C.punctatus (15.59 %), C. cir cums crip tus (6.94 %) f C.puncticol- lis (5.34 %), C.simula t or (2.04 %), C.nubeculosus (1.94 %), C.newsteadi (1.61 %), 0. submaritimus (1.60 %), C.subfascipen- nis (1.21 %),. C.picturatus (1.13 %), C.pulicaris (0.91 %), C.odiatus (0.74 %), C.gejgelensis (0.70 %), C.dzhafarovi (0.37^), C.longipennis (0.31 %), C. indis tine t us (0.25 %), C.odibilis (0.13 %)f C.obsoletus (0.12 %), C.tauricus (0.10 %), C. saevus (0.09 %), C.pumilus (0.08 %), C.pallidicomis (0.08 %), C. f lavipulicaris (0.08 %), C.shaklawensis (0.04 %), C.cataneii (0.04 %), C.heliophilus (0.04 %), C.duddingstoni (0.03 %), C.ibericus (0.02 %), C.vexans (0.02 %), C. cubital is (0.02 %), C.truncorum (0.02 %), C. f agineus (0.01 %), C.schultzei gr. (0.01 %), C.scoticus (0.01 %), C.achrayi (0.01 %) and C.fasci- pennis (0.01 %) were determined. However, 28 samples couldn't be identified. According to domination order, C.riethi. C.punctatus, C. cir cums crip tus and C.puncticollis were encountered in the percentages of 58.19, 15.59, 6.94 and 5.34, respectively. On the other hand, C.fascipennis (0.01 %), C.achrayi (0.01 %) and C.scoticus (0.01 %) were caught in fewer numbers. The female74 of C.duddingstoni, the males of 22 Culicoidea species were never collected, but the both male and female samples 13 species were obtained. Culicoides species were determined in the rates of 1.4 % in April, 2.2 % in May, 18 % in June, 36.8 % in July, 32.9