Eskişehir-Kırka bölgesi bor atıklarının hafif beton üretiminde agrega olarak kullanılmasının araştırılması
The investigation of use as aggegate in lightweightconcrete production of boron wastes of Eskişehir-Kirka region
- Tez No: 612525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında; doğal kaynaklarımızdan olan pomzanın agrega ve kıymetli endüstriyel atık olan bor atığının farklı oranlarda (%1, %3, %5, %7 ve %9) agrega ile ağırlıkça ikame malzemesi olarak kullanılması sonucu hafif beton üretimi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda; fiziksel ve mekanik açıdan hafif betona göre daha üstün özellikli, suya dayanıklı ve hafif bir malzeme elde edilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, %90 pomza agregası ve %10 kum (basınç dayanımını arttırmak için) kullanılarak (Referans numune) hafif beton üretimi yapılmıştır. İkinci aşamada pomza agregasına %1, %3, %5, %7 ve %9 oranında bor atığı kullanılarak katkılı hafif beton numunesi üretilmiştir. Üçüncü aşamada ise üretilen hafif beton numunelerinin fiziksel ve mekanik özelliklerinin tespiti için deneyler yapılmıştır. Mekanik özelliklerin tespiti için; yarmada çekme dayanımı ve basınç dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Fiziksel farklılıkların tespiti için ise, özgül ağırlık, suya doygun birim hacim ağırlık, kılcal su emme ve porozite deneyleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda; bor atığının artması ile malzemenin fiziksel ve mekanik özelliklerinde iyileşme olduğu tespit edilmiştir. En iyi sonuç %9 bor atığı ikamesi ile elde edilmiştir. Çevreye zararlı atık olan bor atıklarının inşaat sektöründe kullanılması bor atıklarının geri dönüştürülerek sürdürülebilirliğe katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; it is aimed that aggegate of pumice that is natural resource and the use of boron waste which is a valuable industrial waste, as a substitution material in different proportions (1%, 3%, 5%, 7% and 9%). In the result of working; In the physical and mechanical aspects, it is aimed to obtain a with superior property, water-resistant and lightweight material acording to conventional light concrete. The thesis study was carried out in three stages. In the first stage, 90% pumice aggegate and 10% sand (to increase compressive strength) (Reference sample) were used for lightweight concrete production. In the second stage, substitution lightweight concrete sample was produced that using to 1%, 3%, 5%, 7% and 9% boron waste to the pumice aggegate. At the final stage, experiments were carried out to determine the physical and mechanical properties of lightweight concrete samples. For the determination of mechanical properties; tensile splitting strength and compressive strength tests were performed. In order to determine physical differences, specific gavity, water-saturated unit weight, capillarity and porosity tests were performed. In the result of working; It was determined that improvement of the physical and mechanical properties of the material with the increase of boron waste. The best result was obtained by 9% boron waste substitution. The use of boron wastes, which are hazardous to the environment, in the construction sector will contribute to sustainability by recycling the boron wastes.