Altın ve Türkiye altın piyasasının yeniden yapılanması
  1. Tez No: 61253
  2. Yazar: MÜMİN ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Altın ve gümüş gibi değerli madenler uzun yıllar boyu dünyadaki insanların ilgisini çekmiştir. Kişilerin altına olan ilgisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de had safhadadır. Türk insanı yatırım araçlarının çoğaldığı dönemlerde bile sağlam ve istikrarlı yükselişinden dolayı altına olan ilgisi hala devam etmektedir. Türkiye her yıl 150 ton altın ithal etmektedir. Türk halkının elinde yaklaşık olarak 5000 ton altın olduğu tahmin edilmektedir. Türkiye altın piyasasındaki yeniden yapılanmada ki amaçlardan biri de atıl konumda bulunan altını ekonomiye kazandırmaktır. Altın Borsası'nın faaliyete geçmesi, Türkiye'de altın ticaretinin tamamının serbestleşmesini getirecektir. İlk anda olmasa da ileri ki zamanlarda işleyişle ve ortaya koyduğu güvence ile birlikte İstanbul Altın Borsası, uluslararası alanda yerini alacaktır. Altın ile ilgili olarak ortaya atılan sistemin en önemli başlıklarından birisini altın rafinerisi oluşturmaktadır. Altın rafinerisi ile değişik saflıktaki altınların uluslararası standartlara getirilmesi amaçlanmaktadır. Dünya da en ucuz borçlanma yolu altındır. Bu yüzden Altın bankacılığının daha çok gelişmesi ve vatandaşa hizmet vermesi gerekmektedir. Türkiye altın piyasasının yeniden yapılanmasındaki, altın borsası, altına dayalı yatırım araçları, altın rafinerisi ve altın bankacılığı geliştirildiğinde Türkiye ekonomisi için çok önemli kaynak altın ekonomiye dönecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Value materials such as golden and silver are very important for people living in the world, as well as in Türkiye, throughout the history. However, it is the fact that, increasing of the ways of investment did not substitute the gold due to it is stabile increasing rate, among Turkish People. Turkey has been importing 150 ton gold every year. And it is thought that Turkey's people have 5000 ton gold in their houses. Therefore, it is necessary in the planning of the restructuring of Turkey's Gold Market, to take gold from the houses. I After establishing of the“Gold Bourse”in Turkey, Gold Market becomes more free. Moreover,“İstanbul Gold Bourse”will take place among the international consideration. One of the most important concepts associated with the Gold Market is Gold Rafinery which is necessary to provide standardization of Gold, it is also necessary to equalize the standard of Gold in Turkish peoples houses. The easy way to become indepted is to use Gold. Hence, the development of Gold Banking and serving it to Turkish people is mandatory. As a conclusion, it can be said that after the develonments of“ Gold Bourse”,“Gold Rafinery”, and“Gold Banks”, the Gold which is important for Turkey's economy will be included in the economy.