Rönesans, geçiş dönemi ve Barok sanatta İtalyan heykel anlayışı
- Tez No: 61254
- Danışmanlar: PROF. ŞAHİN ÖZYÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET“Rönesans, geçiş dönemi ve barok sanatta İtalyan heykel anlayışı”konulu bu araştırma tezi iki bölümden oluşmaktadır. Kaynağını Eski Yunan ve Roma'dan alan Rönesans hareketi, bilindiği gibi, önce İtalya'da kendini göstermiştir. Rönesans, sadece bir sanat akımı değil, aynı zamanda hayatın her alanında kendini gösteren ve çok uzun bir çağa ad olan, toplumsal bir reform hareketidir-. Bu yüzden, Rönesansı değerlendirirken, onu hazırlayan nedenleri ve dönemin toplumsal yapısını da gözönünde bulundurmak, çağı daha iyi anlamamızı sağlaya caktır. Rönesansta İtalyan heykel sanatı ikinci bölümde incelenmiştir.Sanat sürekli bir devinim içerisinde olduğu için, bu araştırmada kronolojik sıra takip edilmiştir. Her ne kadar, bir dönemin sanatı incelense de, dönemi daha iyi anlamak için, bireysel özellikler (farklılıklar) dikkate alınarak, döneme damgasını vurmuş her sanatçıyı, eserleriyle birlikte ayn ayn incelemek gereği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thes is study on“The Transition Period to Renaicance and Italian Approach to Sculptor in Baroque Art”includes two main parts.The Renaicance movement which desired from antique Greek and Rome first appeared in Italy. Renaicance is not only art movement, but also a social reforming stream which affected all the parts in social structure and marked a long period. Concidering the reasons mentioned above, it would be more meaningful to include the social structure of that period while studying the age of Renaicance. The Italian Suclptor has been studied in the second of this research.A chronological order has been in a continious change eventhough the research has been mainly based on the art of this age all the artist of the age and their works have been presented considering their individual differences.