Umumi müfettişlikler
- Tez No: 61255
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET 25 Haziran 1927 tarihinde kurulan Umumi Müfetttişlikler, 1952 yılına kadar çalışmalarını devam ettirmişlerdir. Bu süre içerisinde dört umumi müfettişlik kurulmuştur. Bu teşkilatın kurulmasındaki amaç; ekonomik, coğrafi ve sosyal açıdan ortak özelliklere sahip illerin bir araya getirilerek gelişmelerinin sağlanmasıdır. Bu müfettişliklerden ilki sekiz vilayetten ( Elaziz, Hakkari, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Siirt, Van, Mardin) oluşan ve 1 Ocak 1928 tarihinde kurulmuş olan Birinci Umumi Müfettişliktir. Bu teşkilat öncelikle bölgesi dahilinde emniyet, kanunların uygulanması, halkın refah düzeyinin yükseltilmesi konusunda çalışmış, bunda da başarılı olmuştur. Birinci Umumi Müfettişliğin başarılı çalışmalarda bulunması diğer üç umumi müfettişliğin kurulmasını sağlamıştır. 1952 yılında da artık Umumi Müfettişliğe ihtiyaç kalmadığı için bu teşkilat kaldırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Founded in 25th July, 1 927, General Inspectorships continued their work until 1952. During this period four general inspectorships were founded. The purpose of founding this organisation was to unite cities which had common economic, geographical and social characteristics and to ensure their development. Of these inspectorships, the first one was The First General Inspectorship which consisted of eight cities ( Elaziz, Hakkari, Diyarbakır, Muş, Bitlis, Siirt, Van, Mardin) and was founded in 1st January, 1928. This organization firstly worked in its region in the areas of security, applying the law, raising the standard of living and it was successful in these areas. The successful works of the First General Inspectorship provided the foundation of other three general inspectorships. In 1 952, as there was no need for General Inspectorship, this organization was abolished. m