Türk basınında Suriyeli sığınmacı kadınların temsili
Represantation of Syrian asylum seeker women in the Turkish press
  1. Tez No: 612567
  2. Yazar: ŞEYDA ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN FARUK PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Suriyeli sığınmacı kadınların Türk basınındaki temsilleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında sığınmacıların Türkiye'ye giriş yapmaya başladığı 2011 yılının Nisan ayından, 2018 yılının sonuna kadar ideolojik duruşları ve sahiplik yapıları farklı olan Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah, Sözcü ve Türkiye gazetelerinde yayımlanan ve Suriyeli sığınmacı kadınları konu edinen haberler analiz edilmişti. Bu haberlere,“Suriyeli kadın”anahtar kelimesi kullanılarak PRNet adlı medya takip şirketinin veritabanı aracılığıyla ulaşılmıştır. Çalışmanın amacı, Türk basınının Suriye'de çıkan iç savaş sonucunda Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacı kadınlara yönelik bakış açısını belirlemek ve Suriyeli sığınmacı kadınların hangi konular etrafında ele alındığını ortaya koymaktır. Araştırma problemi Suriyeli sığınmacı kadınların Türk Basınında nasıl temsil edildiğine odaklanmaktadır. Çalışmanın yöntemi nicel ve nitel içerik analizidir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular göstermektedir ki, Türk yazılı basınının Suriyeli sığınmacı kadınlara olan bakış açısı genel olarak pozitif ya da dengeli gibi görünse de temsil özellikleri açısından uluslararası stereotipik“sığınmacı”ve“kadın”temsil biçimleriyle benzerlikler ortaya koymaktadır. Ayrıca gazetelerin ideolojik duruşları haber içeriklerinde gazetelerin siyasi pozisyonlarına göre hükümet eleştirisi ya da övgüsü şeklinde kendini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the represantation of Syrian asylum seeker women in the Turkish Press. In this context, the news of the Syrian women printed in Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah, Sözcü and Türkiye newspapers, having different ideological stances and owner types, are analyzed from April 2011, when the Syrians started entering Turkey, until the end of 2018. This news items were obtained through the database of PRNet, a media monitoring company, using the keywords“Syrian women”. The aim of the study is to determine the perspective of the Turkish Press towards Syrian refugee women coming to Turkey during the Syrian Civil War and to present the issues about these women. The research problem focuses on how the Syrian refugee women are represented in the Turkish press. The method of the study is quantitative and qualitative content analysis. The findings of the study show that the general perspective of the Turkish print media on Syrian refugee women is positive and balanced. The press coverage shows some similarities to the international stereotypic“refugee”and“female”representations in terms of representation characteristics. In addition, the ideological stances of the newspapers are manifested in the context of news or government criticism or praise according to the political positions of newspapers.