Evli kadınların aile planlamasına yönelik bilgi ve tutumları
Knowledge and attitudes of the married women towards to family planning
- Tez No: 612566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI HACIALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Evli Kadınların Aile Planlamasına Yönelik Bilgi ve Tutumları Amaç: Bu araştırma, evli kadınların aile planlamasına yönelik bilgi ve tutumlarını incelemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Erzurum il merkezinde bulunan Palandöken ilçesine bağlı Osmangazi Aile Sağlığı Merkezi'nde Mart 2019-Nisan 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini; söz konusu ASM'ye kayıtlı toplam 5811 evli kadın, örneklemini ise evreni bilinen durumlarda kullanılan formüle göre belirlenen 361 kadın oluşturmuştur. Veri kaybı ihtimaline karşı minimum örnek sayısı artırılarak çalışmanın 380 kişiyle yürütülmesi planlanmıştır. Çalışma sürecinde dört kişinin araştırmadan çekilmesi ve altı kişinin ölçüm aracını eksik doldurması nedeniyle araştırma 370 kadınla tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Aile Planlaması Bilgi Formu”ve“Aile Planlaması Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzdelikler, ortalama, bağımlı gruplarda t testi, varyans analizi ve Post-hoc test kullanılmıştır. Bulgular: Bu araştırmada evli kadınların aile planlamasına yönelik bilgilerinin orta düzeyde olduğu; aile planlaması tutum ölçeğinden toplam olarak 129.37±20.17 puan aldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge and Attitudes of the Married Women Towards to Family Planning Aim: This research has been done as cross-sectional in order to analyse the knowledge and attitudes of the married women. Material and Method: The research was conducted in the Osmangazi Family Health Centre in the Palandoken District in the Erzurum city centre between March 2019 and April 2019. The group constitutes a total of 5811 married women enrolled in the FHC and 361 women whose sample was determined according to the formula used in known cases. In case the data was lost, it was planned to carry out the research with 380 people by increasing the minimum number of the samples. During the study process, due to four people withdrawing from the research and six people missing the measurement tool, the research was completed with 370 women in total. In the collecting of the data, The Individual Information Form, Family Planning Information Form and Family Planning Attitude Scale were used. In the analysis of the data, t test in percentiles, mean, dependent groups, variance analysis and Post-hoc testing were used. Results: In this research, it was determined that married women towards family planning had a moderate level of knowledge and they receieved a total of 129.37±20.17 from the Family Planning Attitude Scale. There was a statistically significant difference between the socio-demographic characteristics of the women, their obstetric characteristics of and their family planning information status and FPAS total scores.