İşletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk performansı ve uluslararasılaşma düzeyi: Fortune Türkiye ilk 100 işletme üzerine bir araştırma
Corporate social responsibility performances and level of internationalization: A research on Fortune Turkey 100
- Tez No: 612568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN AĞLARGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin kurumsal sosyal sorumluluk performansları ile uluslararasılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin yönünü incelemektir. Bu doğrultuda Fortune Türkiye Dergisi tarafından yayımlanan, net satışlar bakımından ilk beş yüz işletmenin ele alındığı listenin ilk yüz işletmesi araştırılmıştır. Bu yüz işletmeden elli tanesi kurumsal sosyal sorumluluk performansının değerlendirilebilmesi için gerekli rapor türlerinden en az bir tanesini yayımladığı için çalışmaya dahil edilmiştir. Bu çalışmada kurumsal sosyal sorumluluk performansı değeri KLD indeksi kullanılarak ölçülmüştür. Uluslararasılaşma düzeyi ise ihracat rakamları ile hesaplanmıştır. Bulunan iki değer arasında yapılan korelasyon analizi sonucu yüksek düzeyde ve pozitif yönlü bir korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between corporate social responsibility performance and the degree of internationalization of businesses operating in Turkey. Fortune 500 list published by Fortune Turkey was used for this aim. The top hundred businesses in this list were examined and fifty of these hundred businesses were included in the study because they published at least one of the types of reports required for the assessment of corporate social responsibility performance. Corporate social responsibility performance value of these businesses was measured by using KLD index. The degree of internationalization is calculated by using export figures. Correlation analysis revealed a high and positive correlation between these two variables for the selected sample.