Anadolu Üniversitesi uzaktan öğretimde bilgi sistemi -Bir model önerisi-
- Tez No: 61260
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAN ÖZ ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
T- ÖZET Anadolu Üniversitesi 1982 yılında Açıköğretim Fakûltesiyle (AÖF) uzaktan yüksek öğretime başlamıştır. Kurulduğu ilk yıllarda lisans düzeyinde öğretim veren AÖF daha sonra ki yıllar önlisans ve sertifika derecesinde programlan da bünyesine almıştır. AÖF'ün 1993 yılına kadar devam eden bu yapısı 1993 yılında iki yeni uzaktan öğretim veren fakültenin kurulmasıyla değişikliğe uğramıştır. AÖF'ün yapısında meydana gelen bu değişikliğe göre bundan böyle AÖF yalnızca önlisans ve sertifika derecesinde öğretim verecek ve yeni kurulan uzaktan öğretim fakülteleri (İşletme ve İktisat Fakülteleri) için ortak yürütülen (kayıt, sınav vb.) tüm faaliyetlerin yerine getirilmesini sağlayacaktır. İşte bu araştırmada 1993'den sonra AÖF'ün örgüt yapısında meydana gelen değişikliklerin mevcut bilgi sistemi üzerinde meydana getirdiği etkileri ortaya koyulmuştur. Buna göre ilk önce AÖF'ün mevcut bilgi sistemi analiz edilmiştir. Daha sona mevcut sistemin daha etkin ve verimli çalışabilmesi amacıyla bir model yardımıyla bazı çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Anadolu University has started higher education via distance education methods in 1982, with the establishment of the Open Education Faculty (OEF). The faculty that started with the baccalaureate degree, began in the following years to offer associate and certificate degree programmes as well. OEF in 1993 experienced a structural change with the inclusion of two new distance education faculties and began to organize only the associate and certificate degree programmes, leaving the responsibility of baccalaureate degree to the new faculties (Faculties of Management and Economics). In addision to these, OEF coordinates all the common facilities of the three faculties such as admission, exams etc. Under the light of these developments, the aim of this study is to show the impacts of the change in organizational structure of OEF in 1993, on the existing information system. With these in mind, first of all OEF's existing information system has been analysed. Then a model has been developed to offer some solutions for more effective and efficient operation of the existing system.