1980-1995 yılları arasında Türkiye'de uygulanan vergi politikaları
- Tez No: 61259
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT HEREKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Devletler, maliye politikasının bir dalı olan vergi politikasını çeşitli amaçlan gerçekleştirmek için kullanmaktadırlar. Vergi politikasının, en eski amacı olan mali amaç yanında, gelir dağılımının düzeltilmesi, konjektürel dalgalanmaların giderilmesi ve büyüme politikasının gerçekleştirilmesi gibi amaçlarla devletler vergi politikasından yararlanırlar. Biz de bu çalışmamızda Türkiye'de 1980-1995 döneminde uygulanan vergi politikaların beşer yıllık devrelerle inceledik. İncelediğimiz dönemlerde görüldü ki, Türkiye belirli bir vergi politikası gütmemektedir. Sık sık vergi kanunlarında değişiklik yapılmakta, mükellefler mevzuatı takip etmekte güçlük çekmektedirler. Yapılan değişiklikler de mali amaç ön planda tutulmasına rağmen, vergilerin kamu harcamalarını karşılama oranında ciddi bir artış getirilemediği gibi vergi yükünde de önemli bir değişme görülememiştir. Belirtilen bu sebeplerle vergi politikasından, Türkiye'nin yeterli derecede faydalanamadığını görmekteyiz. İleriki dönemlerde ise, vergi politikasından beklenen faydanın sağlanabilmesi için; istikrarlı bir vergi politikasının uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT States use tax policy, a branch of financial policy, to achieve various aims. They use tax policy with such aims as improving the distribution of income, removing conjectural fluctuations, and achieving expansion policy, besides the financial aim which is the oldest aim of tax policy. In our study we have examined the tax policies which were applied during the 1980-1995 period in five-year terms. It has been observed in the terms examined that Turkey does not have a specific tax policy. Frequent amendments are made to tax laws, and taxpayers have difficulty in following the existing laws. Although financial aim is in the foreground in the amendments made, neither a serious increase has been achieved in the proportion that taxes meet public spending nor an important change has been observed in the burden of taxation. For the reasons stated above, we see that Turkey cannot benefit from tax policy in a sufficient degree. In order to get the expected benefit from tax policy in the coming terms, a steady tax policy needs to be applied.