The role of urban agriculture in enhancing public space; an evaluation of types
Kamusal mekânın geliştirilmesinde kentsel tarımın rolü; çeşitlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 612612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Gıda, insan varlığının temel öğesidir; dolayısıyla gıdaların yetiştirilmesi, dağıtılması ve gıdaya erişiminin sağlanması kentlerin en önemli sorunlarından biridir. Dünya nüfusu son yıllarda hızla artmaktadır ve dünyadaki birçok şehir hâlâ kırsal alanlardan göç almaktadır. Sonuç olarak, açık kamusal alanların miktarı azalmakta ve bu insanların sosyal ve kamusal yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Kentsel Tarım, ekonomik sorunlar gibi diğer sorunların yanı sıra bu sorunları da ele alan bir olgu olarak son zamanlarda daha da önem kazanmıştır. Bu tez, kentsel tarımı, şehirlerde üretken kamusal alanlar yaratan bir mekân üretme aracı olarak incelemektedir. Bu araştırma kentsel tarım alanlarının farklı türlerinin kamusal yaşam kalitesine katkılarını daha da değerlendirmek için dünyadaki başarılı örnekleri incelemeye almıştır. Bu bağlamda, Kentsel Tarımsal alanların rol ve işlevlerinin tarihsel dönüşümünün incelenmesinin yanı sıra farklı uygulama türlerinin değerlendirilmesi de yer üretme teorileri çerçevesinde yapılmıştır. Ayrıca kentsel tarım uygulaması, Türk şehirlerine de katkı sağlayabilmesi için geçmişten kalan önemli kentsel tarım mekânlarının potansiyel ve nitelikleri bağlamında da ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
Food is the essential element of human existence; thus the growing, distribution and providing access to food for citizens is one of the most important issues of the cities. World's population has been escalating rapidly in the last decades, and many cities still witness a flow of migration from rural areas. One of the major problems of cities is the decrease in the amount of open public spaces and the quality of social and public life of inhabitants; which also causes the lack of experience of outdoor spaces and togetherness. Recently Urban Agriculture has emerged and gained importance as a phenomenon that addresses these problems besides other issues such as economic problems. This thesis is dedicated to studying Urban Agriculture as a place-making activity that produces productive public spaces in cities. The thesis defines and further evaluates the contributions of different types of these spaces to the quality of public life. In this respect, in addition to reviewing the historical emergence and the transformation of the role and functions of Urban Agricultural spaces, an evaluation of different types of this practice is done within the framework of successful place-making theories. The practice of Urban Agriculture is also studied in the Turkish context to further assess the potentials and qualities of the practice for the future of Turkish cities.