Elektrokardiyografik P dalga parametrelerinin sol atriyum volumü ile ilişkisi
Relationship between electrocardyographic P wave parameters with left atrium volume
- Tez No: 612613
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN BALCI, PROF. DR. SERDAR SEVİMLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KARAKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma hipertansif hastalarda sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunun önemli bir göstergesi olan sol atriyum volümü ile EKG P dalga parametrelerinden P dalga süresi, P dalga dispersiyonu, P dalga terminal kuvveti ve P dalga pik süresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tasarlanmıştır.Çalışmaya 58 hipertansiyon tanılı hasta alınmıştır. 58 sağlıklı gönüllü birey ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Çalışma populasyonunun sol ventrikül diyastolik disfonksiyonu göstergelerinden mitral akım velositeleri, doku doppler hızları, sol atriyum volümleri(SAV) ve sol atriyum volüm indeksleri(SAVİ) ve triküspid yetersizlik velositeleri değerlendirilmiştir. P dalga parametrelerinden ise en uzun ve en kısa P dalga süresi(Pmaks, Pmin), P dalga dispersiyonu(Pdis), P dalga terminal kuvveti(PDTK) ve P dalga pik süresi(PDPS) incelenmiştir. Hipertansif hastalar ekokardiyografik olarak sol atriyum basıncı yüksek ve normal olmak üzere 2 grubu ayrıldı. Evre 2 ve üzerinde diyastolik disfonksiyon tespit edilen 16 hasta sol atriyum basıncı yükselmiş olarak kabul edilmiştir. 42 hastada diyastolik disfonksiyon saptanmamış yada Evre 1 diyastolik disfonksiyon saptanmış olup, sol atriyum basıncı normal olarak kabul edilmiştir. Sol atriyum basıncı yüksek olan hastaların, SVK, SVKİ, SAV, SAVİ, triküspit yetersizlik velositesi ve E/Em oranı hasta sol atriyum basıncı normal olan hastalara göre daha yüksek olarak izlendi. Hipertansif hastaların elektrokardiyografik parametleri incelendiğinde, sol atriyum basıncı yükek olan hastaların Pmaks, Pmin, Pdis, PDTK, PDPSD2 ve PDPSV1 süreleri daha uzun olarak tespit edildi. EKG parametrelerinden PDPSV1 SA ve SAVİ ile anlamlı derecede korele idi (sırasıyla, p:0,005, R:0,414 ile p:0,008 R:0.395) .
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the relationship between left atrial volume (which is an important indicator of left ventricular diastolic dysfunction in hypertensive patients) and ECG P wave parameters as P wave duration, P wave dispersion, P wave terminal strength and P wave peak duration. 58 patients with hypertension were included in the study. 58 healthy volunteers formed the control group. Mitral flow velocities, tissue doppler velocities, left atrial volume (LAV) and left atrial volume indices (LAVI) and tricuspid regurgitation velocities were evaluated from the left ventricular diastolic dysfunction indicators of the study population.For the P wave paremeters, P wave duration(Pmax, Pmin), P wave dispersion (Pdis), P wave terminal force (PWTF) and P wave peak duration (PWPT) were investigated. Hypertensive patients were divided into two groups as echocardiographically high and normal left atrial pressures. Sixteen patients with stage 2 and above diastolic dysfunction were considered to have elevated left atrial pressure. 42 patients were diagnosed with stage 1 diastolic dysfunction or without any diastolic dysfunction and left atrial pressure was considered normal. Patients with high left atrial pressure were observed to have a higher rate of LVMASS, LVMASSINDEX, LAV, LAVI, tricuspid regurgitation and E/Em than patients with normal left atrial pressure. When the electrocardiographic parameters of hypertensive patients were examined, patient with high left atriyal pressure group was found to be longer duration of Pmax, Pmin, Pdis, PWTF, PWPTD2 and PWPTV1 .PWPTV1 was significantly correlated with LA and LAV (p: 0.005, R: 0.414, p: 0.008, R: 0.395).