Development of a weapon system communication architecture for unmanned systems
İnsansız sistemler için bir silah sistemi iletişim mimarisi geliştirilmesi
- Tez No: 612611
- Danışmanlar: PROF. DR. BUYURMAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnsansız sistemler askeri alanda tehlikeli çevrelerde ve görevlerde insanların yerini her geçen gün daha fazla almaktadır. Dünya genelinde pek çok askeri insansız sistem tasarlanmakta ve üretilmektedir. Askeri alanda kullanımın bir sonucu olarak, mevcut ve yeni üretilen insansız sistemlere mevcut ve yeni üretilen silahların entegrasyonunun yapılması ihtiyacı süregelmektedir. İnsansız sistemlere silah entegrasyonu çalışmalarında, maliyetlerin düşmesi, entegrasyon süresinin azalması, çalışmaların kolaylaşması ve teknik sorunların en aza indirilmesi için standartlaşmaya ihtiyaç vardır. İnsansız sistemlerde silah entegrasyonunun iletişimsel açıdan standartlaşması yönünde yapılan bu çalışmada dayanak noktası olarak insansız sistemlerde haberleşmeyi standartlaştırmayı amaçlayan Joint Architecture for Unmanned Systems (JAUS) standardı seçilmiştir. Çalışmanın kapsamı güdümlü taktik füzeler olarak belirlenmiştir. Kapsama dahil olan silah sistemlerinin ihtiyaçları ve Joint Architecture for Unmanned Systems (JAUS) standardının mevcut yapısı göz önünde bulundurularak, Joint Architecture for Unmanned Systems (JAUS) standardına silah bileşeni ve haberleşme yapısı eklenti olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned systems are taking increasingly the place of people in dangerous environments and in military missions day by day. Many military unmanned systems have been designed and manufactured worldwide. As a result of military use, the need to integrate existing and newly produced weapons into existing and newly produced unmanned systems continues. In the case of weapon integration into unmanned systems, there is a need for standardization to reduce costs, reduce integration time, simplify operations and minimize technical problems. In this study, which aims to standardize communication in unmanned systems, Joint Architecture for Unmanned Systems (JAUS) standard has been chosen as the mainstay of the study. The scope of the study was determined as guided tactical missiles. Taking into account the needs of the weapon systems included in the scope and the current structure of the Joint Architecture for Unmanned Systems (JAUS) standard, the weapon component and communication structure is defined as an extension to the Joint Architecture for Unmanned Systems (JAUS) standard.