Geleneksel raku tekniği ve artistik seramik formlarda uygulanması
- Tez No: 61264
- Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Raku, Japonya'da çay uzmanlarının tercih ettiği, genelde kurşunlu, düşük dereceli sırlarla sırlanan, gözenekli ve yoğun olmayan seramik çamurunun, düşük sıcaklıklarda pişirilmesi ile elde edilen bir seramik tekniğidir. Bu teknikle pişirilecek sırlanmış parçalar bir maşa yardımı ile ısıtılmış (750-950 °C) firm içerisine yerleştirilir. 10-20 dakika süre ile sır gözetleme deliğinden gözetlenerek gelişme sağlandığında yine bir maşa yardımı ile akkor halinde arından çıkarılıp, redüksiyon işlemine geçilir. Genelde el ile şekillendirilen rakunun geçmişi 400 yıl öncesine kadar dayanır. Bugün bazı Japon sanatçıları formlarını tornada şekillendirip, daha sonra çamur deri sertliğine gelince el ile müdahale ederler. Rakuda kullanılacak kile, raku pişiriminin tekniğindeki şoka ve maşa kullanımına dayanıklı olması için kum ve şamot katılır. Raku yapılacak parçaların kendine özgü ağırlık, boyut ve formlarının, fırına ve maşa kullanımına uygun olması gerekmektedir. Raku sırının pişme sıcaklığı 750-950 °C arasındadır. Bu sırlar genelde kurşunlu ve ham sırlardır. Raku sırlarının en hoş özellikleri çeşitli renk skalası ve çeşitli oksitlerden sağlanabilecek metalik parlaklıklardır.Bu teknikte fırınlama işleminin genelde açık havada, odunlu ya da gazla çalışan fırınlarla yapılması tercih edilir. Elektrikli fırınlar ısınmaları geç olduğundan ve maşanın ve işlerin elektrik tellerine değme riskinden dolayı genellikle tercih edilmez. Dünyada birçok yerde yaygın olarak kullanılmakta olan Raku, doğuş felsefesinin yanısıra, renk ve dokuları ile seramikçileri kendine bağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Raku is a technique of ceramics preferred by tea specialists, in which pots are glazed with low content lead, using a porous clay of low density and fired in low temperatures. The glazed pots to be and fired by this technique are placed into a heated kiln (750-950 °C), by means of a pair of tongs. Peeping through a peephole for 10-25 minutes, after achieving a development with the products, the red-hot pots are removed with the help of tongs and reduced. In Raku, the forms are generally shaped by hands. Raku dates back 400 years. Some Japanese artists shape forms on potter's wheel, then pieces are hand-treated, when clay becomes leather hard. To the Raku clay to be used is added sand and saw-dust to make it shock-resistant during firing and not be affected by tongs. The pieces to which Raku firing is to be applied must have certain weights and dimensions and shapes to suit to the kiln and tongs. The firing temperature of Raku glazes is of 750-950 °C. These are of generally lead and raw glazes. The most pleasing characteristics of Raku glazes are great variety of colors and metallic brightness obtained using various oxides.VII With this technique, firing process is preferred to be in the open air and in kilns operating with gases. Electrically heated kilns are not generally preferred since heating process take long time and the potter is liable to have the risk of touching hot wires. Raku, being commonly used in many parts of the world, draws the attention of ceramic artists through its creation philosophy as well as its magnificent colors and textures.