Alternatif pişirim tekniklerinde organik malzeme kullanımı: Obvara
The use of organic material in alternative firing techniques Obvara
- Tez No: 556099
- Danışmanlar: DOÇ. BUKET ACARTÜRK AKYURTLAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Alternatif pişirim tekniklerinden birisi olan Obvara pişiriminin kökeni Doğu Avrupa'da 18. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bu geleneksel teknik Estonya, Litvanya, Letonya ve Rusya'da yaygın olarak kullanılmaktadır. Baltık denizini çevreleyen ülkelerde sık uygulanması ile 'Baltık raku' olarak da bilinmektedir. Obvara' nın kelime anlamı Türkçe' ye“haşlanmış seramik”olarak çevrilmektedir. Eski efsanelere göre hem nazardan ve kötü ruhlardan korunmak için, hem de seramik bünye gözeneklerinin küçültülerek gıda ve yiyeceklerin uzun süre saklanması amacı ile yapılmıştır. Obvara pişirim tekniği organik ve mayalı malzemelerin fermantasyonu ile gerçekleştirilmektedir. Raku pişirimi ile benzer özellikleri olan Obvara, bisküvi pişirimi yapılmış bünyenin tekrar yaklaşık 800-900°C ye kadar yükseltilip fermente edilen karışıma daldırılması sonucu ortaya çıkarılmaktadır. Orta çağ boyunca Doğu Avrupa'da hayat bulan bu pişirim, günümüzde seramik alanında oldukça ilgi gören bir teknik haline gelmiştir. Rustik, doğa kökenli ve kendi efsanesine sahip olan Obvara pişirimi estetik yüzey etkileri, hızlı ve sürpriz ulaşılan sonuçları ile dünya üzerinde birçok sanatçı tarafından uygulanan bir teknik haline gelmiştir. Obvara pişiriminde kullanılan malzemelerin çeşitliliği sonuçları da aynı şekilde zenginleştirmektedir. Bu çalışma kapsamında, Obvara pişiriminde kullanılan klasik malzemelerin dışında farklı organik malzemeler eklenerek veya değiştirilerek çeşitli karışımlar fermente edilmiştir. Hazırlanan bu karışımların farklı çamur ve astar uygulamaları ile birlikte denemeleri yapılmıştır. Bu doğrultuda ortaya çıkarılan sonuçlar seramik formlar üzerine uygulanmıştır. Seramik yüzeylerde estetik açıdan zengin ve çeşitli sonuçlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında Obvara pişirim tekniğinin tarihçesi, pişirimin yaygın olarak yapıldığı ülkeler, Obvara pişirimi ile çalışan sanatçılara yer verilmiştir. Son olarak Obvara pişirimi uygulamaları gerçekleştirilmiş, görselleri ile birlikte sonuçların değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of Obvara, one of the alternative firing techniques, goes to 18th century in East Europe. This traditional echnique has been used commonly in Estonia, Latvia, Lithuania and Russia. It is also known as“Baltic Raku”since the common use in the countries near Baltic Sea. The word“Obvara”is translated into Turkish as“haşlanmış seramik (i.e. boiled ceramic)”. According to old myths, it is used for both preventing from evil eyes and saving foods for long time by minimizing the pores in the body of ceramic. Obrava firing technique is carried out by the fermentation of organic and fermented materials. Having similar characteristics with Raku firing, Obrava is made by heating the biscuit fired material to approximately 800-900 °C and then plunged into the fermented mixture. After arising in East Europe in the Middle Age, this firing technique has become an interesting technique in ceramic art in today's world. Obrava firing, rustic, nature- rooted and having its own myth, has become a widely used technique by many artist due to its esthetical surface affects, fast and surprised results. The variety of materials used in Obvara firing makes the results varied as well. With this experiment, conducted within this scope, various mixtures have been fermented by adding or changing different organic materials apart from the classic materials used in Obvara firing. Some tests have been conducted with various clay and engobe practices of the prepared mixtures. In the scope of the thesis, the history of the Obvara firing technique, the countries where the firing is widespread, the artists working with the Obvara firing were included. Finally, Obvara firing applications were made and evaluation of the results was made through visuals.