Bir iletişim kurumu olarak yerel basının kamuoyu oluşumu sürecindeki işlevi ve yerel basın-kamuoyu ilişkileri (Eskişehir basını örneğinde bir uygulama)
  1. Tez No: 61265
  2. Yazar: ALİ MURAT VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DEMİRAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'deki yerel basma açılım sağlayabilmek amacıyla Eskişehir örneğinde; yerel gazetelerin, kent ve kamuoyu oluşması sürecinde ne düzeyde, nasıl bir işleve sahip olduklarını saptamaya yönelik yapılmıştır. Ayrıca, yerel basın ile yerel kamuoyu ilişkilerinin ne düzeyde olduğu, yerel basının görev, sorumluluk ve işlevlerini ne oranda yerine getirdiği saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ile; ülkedeki yerel basına daha nitelikli bir yapı sağlamak amacıyla, kamuoyu oluşumu sürecinde yerel kitlenin beklentilerini karşılama konusunda, yerel basın kuruluşlarına önerilerde bulunulmuştur. Öte yandan, bu çalışma ile yerel basın için, Eskişehir örneğinden hareketle, bilimsel bir veri tabanı oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışma; kuramsal bilgilere, yerel gazetelere ilişkin gözlemlere, gazetelerle yapılan görüşmelere ve Eskişehir'deki yerel basın okuruna yönelik yapılan anket uygulamasından elde edilen bilgilere dayanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma süresince yerel basın ve okur ilişkisi, kamoyu düzleminde irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışma bu çerçeveden hareketle altı bölümden oluşturulmuştur. Birinci bölümde, konunun ana çerçevesi, sorun, amaç, önem, varsayımlar, sınırlılıklar, araştırma ve uygulamaya ilişkin yöntem ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, basm ve kamuoyu kavramları ile basının işlevleri irdelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, yerel kamuoyu ve kitle iletişim aracı olarak yerel basın işlevsellik ve etkilenme faktörleri boyutunda incelenmiştir. Dördüncü bölümde, yerel basın açısından Eskişehir örneklemi incelenirken, beşinci bölümde uygulama sonucu elde edilen bulgular yorumlanmaya çalışılmıştır. Altıncı bölümde ise çalışma özetlenerek, tartışma, sonuç ve öneriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Uygulamadan elde edilen tüm veriler tablolar ve grafikler halinde Ekler'de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The doctoral thesis in question has been carried out, taking Eskişehir as an example to provide development to the local press in Turkey, to determine how and at which level local newspapers' have functions in the process of forming urban and public opinion. Also it has been tried to determine the level of relationship between local press and local public, and how much local press realized its duty, responsibility and functions. Based on the data obtained from the research, local press institutions have been adviced to provide a more qualified structure, supplying local publics expectations in the process of forming public opinion. On the other hand, it has been aimed to form a scientific data base for the local press using the example of Eskişehir. The study has been carried out based on the knowledge obtained from a questionare applied to the local place readers in Eskişehir, interviews realized by local newspaper, observation related to public newspaper and theoretical knowledge. The relationship of local press and reader has been tried to examine on the level of public opinion during the study. Following this frame, the study has been composed of six chapters. In the first chapter, it has been tried to put forward the main frame of the topic, problem, goal, importanca, assumptions, limitations, research and application. In the second chapter, it has been tried to examine the conceptions of press and public opinion and the functions of the press. In the third chapter the local press has been examined in terms of function and effect as local public opinion and mass media. While examining Eskişehir sample in terms of local press in the fourth chapter, in the fifth chapter diagnosis, obtained as a result of application have been tried to interpret. In the sixth chapter, giving a summary of the study, discussion, result and suggestions have been tried to put forward. All data obtained from the application are presented in the index as tables and graphics.