Erciş üzüm çeşidinde bağ küllemesi hastalığına (Erysiphe necator Schwein) karşı mücadele olanakları
Control possibilities against powdery mildew disease (Erysiphe necator Schwein) in Erciş grapevine
- Tez No: 612719
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, 2019 yılı vejetasyon periyodunda Erciş ilçesinde yetiştirilen 4 yaşındaki yerel Erciş üzüm çeşidinde (Vitis vinifera) gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, bağ küllemesi hastalığı kontrolü için 3 farklı ilaç kullanılarak (kükürt, sodyum bikarbonat, triadimenol) , hem Erciş üzüm çeşidinde bazı verim ve kalite kriterlerine hem de hastalık kontrolüne olan etkileri araştırılmıştır. Deneme Erciş'in Bayramlı Mahallesinde tesadüf parsellerine göre kurulmuştur. Asma kontrolleri; bağların dane tutumundan önce başlayıp hasada kadar olan vejetasyon periyodunda değişik büyüme ve gelişme dönemlerinde Mayıs-Eylül ayları arasında yirmişer gün aralıklarla yapılmıştır. Söz konusu aylarda asmalar, düzenlenen programa göre fungusitlerle 3 kez ilaçlanmıştır. Sezon içerisinde salkım sayısı, salkım ağırlığı, ortalama verim, suda çözünebilir kuru madde miktarı, pH, titre edilebilir asitlik (%) gibi kriterler incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda pH, SÇKM, TA (%) uygulama grupları ve verim değerleri arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. Çalışmada uygulama gruplarının hem yaprakta hem de salkımda skala değerlerine göre hastalık şiddeti arasındaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Kükürt % 80 WP (400 g/lt) % 7.78 ile en yüksek oranda hastalığı baskı altında tutmuştur. Bunu da % 25.40 ile sodyum bikarbonat'ın (1 kg/lt) takip ettiği tespit edilmiştir. Uygulanan sodyum bikarbonatın sentetik fungisitlere alternatif olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on a 4 year old local grape variety (Vitis vinifera) grown in Erciş district during the vegetation period of 2019. In this study, three different drugs (sulfur, sodium bicarbonate, triadimenol) were used for control of powdery mildew disease, and some of the yield and quality criteria of Erciş grape cultivars and their effects on disease control were investigated. The trial was established according to random parcels in Bayramlı neighborhood of Erciş. Grapevine controls were carried out at 20-day intervals between May and September at different growth and development periods during the vegetation period starting from the grain attitude of the vineyards until the harvest. The vines were sprayed 3 times with fungicides according to the schedule. The criteria such as number of clusters, weight of clusters, average yield, amount of water soluble dry matter, pH, titratable acidity (%) were examined. As a result of the analyzes, the difference between the application groups of pH, SÇKM, TA (%) and yield values were found insignificant. In the study, the difference between disease severity according to the scale values of the application groups in both leaf and cluster was found to be statistically significant. Sulfur 80 % WP (400 g / lt) 7.78 % with the highest rate of disease was suppressed. This was followed by sodium bicarbonate (1 kg / lt) with 25.40 %. It has been determined that applied sodium bicarbonate can be used as an alternative to synthetic fungicides.