Modeling of localization and necking in dual phase steels through polycrystalline plasticity
Çok taneli plastisite ile çift fazlı çeliklerde lokalizasyon ve boyun verme modellenmesi
  1. Tez No: 612740
  2. Yazar: SERHAT ONUR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, çift fazlı çeliklerin ferrit kristalografik oryantasyonları ve martenzit dağılımı, hacim oranı ve ferrit tane büyüklüğü gibi diğer mikroyapısal özelliklerinin plastik deformasyon, çekme dayanımı ve boyun verme davranışı üzerine olan etkileri incelenmiştir. Mikron ölçekli polikristal numuneleri ve temsili hacim elemanı gibi iki farklı sonlu eleman modelleri Voronoi diagramı kullanılarak oluşturulmuştur. Kristal plastisite modeli ve izotropik sertleşme içeren J2 plastisite teorisi sırasıyla ferrit ve martenzit fazlarını modellemek için kullanılmıştır. Bu çalışma martenzit morfoloji ve ferrit oryantasyon dağılımının numunelerdeki kesme bantları oluşumunu ve boyun verme bölgesini oldukça etkilediğini göstermiştir. Bunlara ek olarak, temsili hacim elemanındaki gerilim-gerinim dağılımını, plastik lokalizasyon bölgerini, gerilme dayanımını, ve ayrıca boşluk oluşumunu etkileyen özel noktaları önemli derecede etkilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of ferrite crystallographic orientation distribution and other microstructural parameters such as martensite morphology, martensite volume fraction, and ferrite grain size on the plastic deformation, localization, and the necking behavior of dual-phase steels are investigated. Two different type of finite element models, i.e. full size micron-scale polycrystalline samples and polycrystalline Representative Volume Element (RVEs) are built through Voronoi tessellation. Local crystal plasticity and J2 plasticity with isotropic hardening frameworks are used to model ferrite and martensite phases, respectively. This work demonstrated that the martensite morphology and the ferrite orientation distribution affect highly the formation of the shear bands and the necking location in the samples. In addition, they significantly affect stress-strain partitioning, location of the plastic localization, tensile strength and hot spots for void formation in the RVEs.