On the selection of material model for the 3d printed plastics
Üç boyutlu yazıcı kullanılarak elde edilen plastikler için malzeme modeli seçimi
  1. Tez No: 631122
  2. Yazar: BERİKA YORULMAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER TAŞDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, eriyik yığma modelleme (Fused Deposition Modeling) (FDM) metodu ile liretilmi» ABS plastikinin statik ve dinamik yapısal davranışının temsili İhtiyâcını karalayan uygun malzeme modellerinin davranışı incelenmiştir. Malzeme modelinin doğruluğu bíìyíìk ölçüde sabitlerinin doğru belirlenmesine bağlıdır. Bu sabitler yan-statik ve yiiksek gerinim hızlı deneysel çalışmalar yapılarak elde edilmiştir. Eklemeli iiretim ile üretilmiş ABS numunelerinin yiiksek gerilme defbrmasyonu testi, splitHopkinson basma ve split-Hopkinson çekme barlarında gerçekleştirilmiştir. NUmerik modeller, açık sonlu elemanlar kodu LS-DYNA 971 kullanılarak olu$turulmu$tur. ABS malzemenin yapısal davranı§ını incelemek amacıyla, niimerik modellerde ΜΑΤ 24, ΜΑΤ_81, ΜΑΤ—187 malzeme modelleri ele alınmıştır. Daha sonra, eklemeli Üretimle Uretilmis ABS malzemenin hasar karakteristiğim tanımlamak amacıyla Generalized Ingmental Stress-State dependent damage Model (GISSMO) hasar modeli ele alınmıştır. Boyun verme ve kopma 01ս»էս^1ոս tanımlayan parametreler ve esriler optimizasyon araci, ԼՏ-ΟΡΤ kullanılarak bulunmuştur. Niimerik ve deneysel &vvet-yer Gegı»tirme esrileri arasındaki başarılı eşleşme gO기emlendikten sonra, GISSMO parametreleri SHTB ve gaz tabancası modellerinde tanımlanmıştır. Sonuçlar, nihayetinde gaz tabanssi ve SHTB testleri ıçm de hasar kriteri açısından iyi bir bağıntı göstermiştir. Bunlar, GISSMO'nun farklı yük durumları igin FDM ile Uretilmis ABS plastiklerin boyun verme ve deformasyonun lokalizasyonunu docili modelleme potansiyeline sahip oldudu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of suitable material models which fulfil the need of representation of static and dynamic constitutive behavior ABS plastic produced with Fused Deposition Modeling (FDM) method was investigated. The accuracy of material model strongly depends on the accurate determination of its constants. These constants were obtained by conducting quasi-static and high strain rate experimental studies. The high strain rate tests of FDM built ABS samples were performed using split-Hopkinson pressure bar (SHPB) and split-Hopkinson tension bar (SHTB) and gas gun set-ups. Numerical models were conducted by using the commercial explicit finite element code LS-DYNA 971. Raw data obtained from experiments at low and high strain rates, were reduced and defined in material models. ΜΑΤ_24, ΜΑΤ_81, ΜΑΤ—187 material models were considered in numerical models to investigate the constitutive behavior of the FDM b^ilt ABS material. Good correlation was observed between the numerical and experimental data with the use of selected material models. Then, Generalized Incremental Stress-State dependent damage Model (GISSMO) was selected to characterize the failure behavior of the FDM built ABS. Parameters and curves that defines the state necking and failure occurs at, were found by using optimisation tool, LS-OPT. After observing successful match between the numerical and experimental forcedisplacement curves, GISSMO parameters were defined in SHTB and gas gun numerical models. The results showed good correlation for also the gas gun and SHTB tests in terms of failure behavior, eventually. These imply that GISSMO has the potential to predict necking and localization of deformation of the 3D-printed ABS plastics for different load cases.