Iraq ,Turkmens and Kirkuk after British Occupation in 1918
1918 İngiliz İşgalinden Sonra Irak,Türkmenler ve Kerkük
- Tez No: 612836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya üzerinde yüzyıldan az bir sürede bir bölgede mevcut hâkimiyetini ve haklarını kaybedip yapılan anayasalarda azınlık statüsüne düşen çok az topluluk mevcuttur. Geçmişten günümüze dünya tarihine bakıldığında halklar Fransız devriminden itibaren bulundukları coğrafyada hak sahibi olmaya başlamış ve kendi ülkelerini kurmuşlardır. Irak Türkmenleri, gerek kimlik oluşum sürecini geç tamamladıklarından gerekse bulundukları coğrafyanın büyük güçlerin çıkar çatışmalarının yaşandığı bir bölge olması dolayısıyla mevcut haklarını kısa sürede kaybeden tarihteki nadir topluluklardan birisidir. 19. Yüzyılın sonlarında Kerkük ve Musulda hakim unsur olan çoğunluk nüfusu elinde bulunduran ve diğer azınlıklar ile birlikte barış içinde yaşamayı düstur edinmiş olan Türkmenler, Osmanlı İmparatorluğunun çökmesi, Birleşik Krallığın ve ABD'nin doğu politikaları gereği 20. Yüzyıldan itibaren anayasal haklarını kaybetmeye başlamışlar ve günümüz Irak Anayasasında ise sadece azınlık statüsünde kabul görmektedirler. Bu yüksek lisans tezinde Kerkük ve Türkmenlerin 20. Yüzyılın başlangıcından itibaren nasıl sorunlar yaşadıkları detaylı olarak incelenecektir. Bununla birlikte şu sorulara cevap aranacaktır: Irak Türkmenlerinin sorunları ve çıkış yolları nelerdir? Türk dış politikası bu süreç boyunca Türkmenler ve Kerkük ile ilgili nasıl politikalar gerçekleştirmiştir? Değişen Irak yönetimlerinde Türkmenlerin durumu ne olmuştur?
Özet (Çeviri)
Across the world, there are very few communities that have lost their sovereignty and rights in a region and become minority by constitution in less than a hundred years. Evaluating the history of the world from past to present, it can be observed that many communities started to claim their rights and establish their countries after the French revolution. The Iraqi Turkmen are one of the rare communities in history who lost their rights in a short time since they completed their identity formation processes late. Another reason for losing their rights in such a short time is that they reside in a geography that harbors conflicts of interest among great powers of the world. By the late 19th century, the majority of the population in Kirkuk and Mosul consisted of the Turkmen who adopted the principle of living peacefully with minorities in the society. Nevertheless, they began to lose their constitutional rights as of the 20th century due to the collapse of the Ottoman Empire and the eastern policies of the Great Britain and the United States. And today, they are accepted only in minority status in the current Iraqi Constitution. This postgraduate thesis will elaborate on how Kirkuk and the Turkmen have suffered losses in terms of their constitutional rights since the beginning of the 20th century. In addition, answers of the following questions will be sought: What kind of foreign policies were followed by Turkey in this process with regard to the Turkmen and Kirkuk? At what stage did the Kirkuk Turkmen suffer loss of rights? What was the situation of the Turkmen in the region as the Iraqi governments had changed over time?