Basının kamuoyu oluşturma işlevi bağlamında Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlık seçimi
Presidential elections of Fenerbahce S.C. within the context of public opinion construction of the press
  1. Tez No: 612837
  2. Yazar: SEZER KÜÇÜKERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN FARUK PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Fenerbahçe Spor Kulübünde 2-3 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen başkanlık seçimi ülke gündemini uzun süre meşgul etmiştir. 20 yıl boyunca kulüp başkanlığı yapan Aziz Yıldırım ile geçmiş yıllarda Fenerbahçe yönetim kurulunda görev alan Ali Koç başkan olabilmek için karşı karşıya gelmiştir. 21 bin 350 kongre üyesinin oy kullanarak katılımcı rekorunun kırıldığı seçimler bu yönüyle tarihe geçmiştir. Fenerbahçe başkanlık seçimi ile ilgili yazılı basında birçok haber ve köşe yazısı kaleme alınmıştır. Buradan hareketle basının başkanlık yarışının bir parçası olduğu ve adaylara ilişkin fikir yürütülmesi noktasında kamuoyunu etkileyebileceği düşünülmektedir. Basının Fenerbahçe başkanlık seçiminde oynadığı rol, adayların basında kendilerine nasıl yer bulduğu çalışmada detaylı bir şekilde incelenmiştir. Sabah, Sözcü, Hürriyet, Fotomaç, AMK ve Fanatik gazetelerinde Fenerbahçe başkanlık seçimi ile ilgili yayımlanan haber ve köşe yazılarına içerik analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre yayımlanan haber metinlerinin okuyucuya objektif bir şekilde sunulduğu, köşe yazılarının ise başkan adayları hakkında çoğunlukla eleştirel ya da destekleyici nitelikte olduğu söylenebilir. Ayrıca incelenen gazetelerde Fenerbahçe başkanlık seçimi ile ilgili haber ya da köşe yazısı kaleme alan muhabir ve köşe yazarları ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşülen muhabir ve köşe yazarlarının çoğu basının bu süreçte etkin bir rol oynamadığını ve sosyal medyanın belirleyici olduğunu belirtmiştir. Bu görüşe ek olarak başkan adaylarının yazılı basını etkili kullanmadığı düşüncesi de ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The presidential elections held on 2-3 June 2018 at Fenerbahçe Sports Club kept the country agenda busy for a long time. Aziz Yıldırım, who has been the president of Fenerbahçe Sports Club for 20 years, and Ali Koç, who has served in the board of directors of Fenerbahçe in the past, run for the elections to be the president of the club. Elections have been a part of history after 21350 congress members have casted their votes. Several articles and columns have been written about the presidential election. Hence, it is thought that the press is a part of the presidential rally and may affect the public opinion in terms of candidates. The role played by the press in the presidential elections, how the candidates found their place in the press have been examined in detail. Content analysis has been applied to news and columns regarding Fenerbahçe's presidential elections in Sabah, Sözcü, Hürriyet, Fotomaç, AMK and Fanatik newspapers. It is concluded that the published news texts are presented objectively to the reader. However, in the columns there were mostly critical or supportive views. In addition, in-depth interviews were conducted with journalists and columnists who had written articles or columns about the presidential elections. Most reporters and columnists interviewed have stated that the social media was decisive in this process and the press did not play an important role. Furthermore, the fact that presidential candidates did not use the printed media in an effective manner has also come to the forefront.