Finansal istikrar ve otomatik dengeleyici olarak rezerv opsiyon mekanizması
Financial stability and as an automatic stabilzator of reserve options mechanism
- Tez No: 612839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜL GÜLÜMSER KAYTANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM), Türk Lirası zorunlu karşılıkların belli bir kısmının döviz ya da altın cinsinden tutulmasına olanak tanıyan makro ihtiyati politika aracıdır. Bu çalışma TCMB'nin kriz sonrası finansal istikrarı sağlamaya yönelik olarak tasarladığı ROM'un, otomatik dengeleyici özelliğinin VAR modeli ile incelenmesini içermektedir. Çalışmada ROM'un otomatik dengeleyici işlevi, ROM kullanımına etki eden değişkenlerin ve sermaye hareketleri ile döviz kurunun ROM üzerindeki etkileri etki tepki analizi ile incelenmiştir. Etki tepki analizi sonucunda elde edilen bulgular, ROM'un otomatik dengeleyici olarak çalıştığı ancak bu işlevin simetrik olmadığı ve farklı bir kanalla çalıştığı yönünde olmuştur. ROM, otomatik dengeleyici olarak çalışmakta ancak bu TL ve yabancı para kaynakların maliyetinin yanında ROM kullanımını etkileyen diğer değişkenlerin katkısı ile gerçekleşmektedir
Özet (Çeviri)
This study contains the automatic stabilizer feature of Reserve Options Mechanism designed by the CRBT to provide financial stabilty which investigate through VAR model. Automatic stabilizer function of ROM was investigated the effect of capital flows, exchange rate and usage of ROM variables on ROM by the impulse response analysis. As a result of impulse response analysis findings show that the ROM works as an automatic stabilizer, but this function is not symmtrical and works with a different channel. ROM works as an automatic stabilizer however this function is came true by the contribution of the other variables that affect ROM utilization as well as the cost of Turkish Lira and foreing currency resources.