Toplumsal cinsiyet bağlamında heteroseksizmin yeniden üretimi
Reproduction of heterosexualism in the context of gender
  1. Tez No: 612860
  2. Yazar: SİNEM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet kavramlarının tanımlandığı bu çalışmada, cinsiyet ve toplumsal cinsiyet bağlamında LGBT'lerin medya ve toplum tarafından algılanış biçimlerine yer verilmiştir. Cinsiyet ve toplumsal cinsiyet açısından öne çıkan süreçler de açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesinde toplumsal cinsiyete ilişkin yaklaşımlar üzerinde durulmuş; medyada toplumsal cinsiyet kalıpyargılara ilişkin çalışmalara ve görüşlere yer verilmiştir. Çalışmanın problemi bağlamında öne çıkan LGBT kimliğine yönelik bilgiler de açıklanmıştır. Nitel çözümleme yönteminden yararlanılan bu çalışmada, kartopu örneklem seçimi tekniğiyle belirlenen 10 katılımcıyla yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler, kuramsal çerçeve göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Sonuç olarak medyanın heteroseksist varsayımı üzerine odaklı habercilik anlayışı ve bu anlayışla oluşturulan söylemlerle ayrımcılığı yeniden kurduğu görülmüş; ayrıca ayrımcı dilin, heteroseksüellikle ilişkilendirilen rol modellerin LGBT'ler tarafından yeniden pekiştirildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which the sexuality and gender is defined, is included that the forms of perception of LGBT by media and society in the context of gender. Also prominent processes in sexuality and gender is expounded. Approaches regarding gender are included in the speculative framework; in addition searches and opinions regarding sex role stereotypes are included on media. Likewise prominent informations intended LGBT's are clarified as part of research question of this academic study. In this study which take advantage of qualitative analysis, semi-structured in-depth interviews were made with 10 individuals who were determinated with snowball sampling method. The data obtained from interviews were analysed by taking into consideration theoretical investigations. As a result, it has been detected that the media's sense of journalism on focused heterosexual assumption and with the discourse constituted to this understanding consolidates discrimination; in addition to it has been determined that discriminatory language and role models are associated to heterosexuality are reinforced by LGBT's.