Yetişkin Z kuşağı tüketicilerinin üçüncü dalga kahvecilerdeki sembolik tüketiminin değer bazlı incelenmesi: Eskişehir'de bir uygulama
The value-based examining of the symbolic consumption of adult generation Z consumers in third wave coffees: An application in eskişehir
  1. Tez No: 612859
  2. Yazar: DAMLA GELDİŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kaliteli kahve deneyimi yaşamak ve kendisine değer katmak isteyen Z kuşağının ilgisi ilk ve ikinci dalga kahvecilerden daha çok üçüncü dalga kahvecilere yöneliktir. Bu tez, yetişkin Z kuşağı tüketicilerinin üçüncü dalga kahvecilerdeki sembolik tüketiminin değer bazlı boyutlarının belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışmada, Kim ve Yang(2014)'ın geliştirdiği ölçeğin üçüncü dalga kahvecilere uyarlanmasıyla yetişkin Z kuşağı tüketicilerinin üçüncü dalga kahvecilerdeki sembolik tüketiminin faktörleri araştırılmıştır. Çalışmanın verileri basit tesadüfi örnekleme tekniğiyle ulaşılan 355 kişiye uygulanmıştır. Çalışmada uygulanan açıklayıcı faktör analizi sonucunda 7 temel faktör(“Gösterişçi tüketim”,“Referans grupları”,“Atmosfer”,“Kahve kalitesi”,“Ürün çeşitliliği”,“Elektronik ağızdan ağıza iletişim”,“Hizmet kalitesi”) altında toplanmıştır. Faktörlerin üçüncü dalga kahvecilerin tercih sırasına göre farklılık gösterip göstermediği karşılaştırma analizleriyle belirlenmiştir. Mackbear Coffee'yi 3. sırada tercih eden yetişkin Z kuşağı tüketicileri ile 4. Sırada tercih eden yetişkin Z kuşağı tüketicileri arasında ve Kronotrop'u 4. Sırada, 6. Sırada ve 7. Sırada tercih eden yetişkin Z kuşağı tüketicileri arasında anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Z generation, who wants to experience quality coffee and add value to themselves, is more interested in third wave coffees than first and second wave coffees. This thesis aims to determine the value based dimensions of the symbolic consumption of adult Z generation consumers in third wave coffee shops. In this study, the factors of the symbolic consumption of adult Z generation consumers in third wave coffee shops were investigated by adapting the scale developed by Kim and Yang (2014) to third wave coffee shops. The data of the study was applied to 355 people who were reached by simple random sampling technique. As a result of the explanatory factor analysis applied in the study, 7 main factors (“conspicuous consumption”,“ Reference groups ”,“ Atmosphere ”,“ Coffee quality ”,“ Product variety ”,“ Electronic word of mouth ”,“ Quality of service ”). It was determined by comparison analysis whether the factors differed according to the preference order of third wave coffee houses. Significant differences have been found between adult Z generation consumers who prefer Mackbear Coffee in 3rd place and who prefer 4th place and . significant differences have been found between adult Z generation consumers who prefer Kronotrop in 4rd place, 6th and 7th.