İnternet gazetesi okuyucuları kadın cinayeti haberlerini nasıl yorumluyor? Eskişehir'de sosyolojik bir araştırma
How the internet newspaper readers interpret the news of femicide? A sociological research in Eskişehir
  1. Tez No: 612870
  2. Yazar: MERVE DENİZ TUNALILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye'de en önemli toplumsal sorunlardan biri ve bu açıdan gündemden düşmeyen bir olgu olarak kadın cinayetleri gerek geleneksel yazılı basında gerek internet gazetelerinde kendine sıkça yer bulmakta ve bu konuyla ilgili haberlerin nasıl sunulduğu, okuyucuların bu haberleri nasıl değerlendirdiği önem arz etmektedir. Bunun yanında, internet gazetelerinin teknolojik avantajları bağlamında daha çok kişiye hızla ulaşabilmesi, bu mecralarda yer alan haberlerin incelenmesini de önemli hale getirmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de internet gazetelerinin kadın cinayeti haberlerini nasıl sunduğunu, bu haberlerde kadınların nasıl temsil edildiğini ve okuyucuların bu haberleri nasıl yorumladıklarını/değerlendirdiklerini sosyolojik bir yaklaşımla araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda iki aşamalı bir veri toplama süreci tasarlanmış, nitel içerik çözümlemesi ve yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler araştırmanın birbiriyle ilişkili ve birbirini destekleyen iki aşamasını oluşturmuştur. Öncelikle, Türkiye'de en sık ziyaret edilen haber siteleri arasında bulunan üç internet gazetesindeki kadın cinayeti haberleri nitel içerik çözümlemesiyle incelenmiş, haberlerin sunumu ve haberlerde kadınların nasıl temsil edildiğiyle ilgili problemli noktalar belirlenerek bir soru çizelgesi oluşturulmuştur. Daha sonra internet gazetesi okuyucularının, internet gazetelerindeki kadın cinayeti haberlerini nasıl yorumladıklarını ve değerlendirdiklerini betimleyebilmek amacıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda farklı haber sunumlarının ve kadın temsillerinin, okuyucuların bakış açılarını farklı yönlerde şekillendirdiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Femicide is one of the most important social problems in Turkey and finds its place often in both the traditional print media and the internet newspapers. Therefore, what kind of language used in the news and how the readers evaluate the news is a significant issue. In addition, the fact that internet newspapers can reach more people faster in the context of technological advances makes the researches carried out in these channels significant. In this study, it is aimed to investigate with a sociological approach the portrayal of femicide in internet newspapers, how women are represented in these news and how readers evaluate these news. For this purpose, a two-stage data collection process was designed. Qualitative content analysis and semi-structured in-depth interviews constituted two interrelated and supporting phases of the research. Through content analysis, femicide news on three most commonly used internet newspapers in Turkey were examined in a period of three months. By this way, problematic points on how women were represented were identified and a questionary form was created. Afterwards, semi-structured in-depth interviews were conducted in order to describe how internet newspaper readers evaluate the news of femicide in internet newspapers. According to the findings of the research, various news presentations and female representations shape readers' perspectives in different directions.