Termination of employment contracts as per Turkish and German law: A general comparative overview
İş sözleşmelerinin Türk ve Alman hukukuna göre feshi: Karşılaştırmalı genel bir bakış
  1. Tez No: 612886
  2. Yazar: ADEM KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
“Termination of Employment Contracts as Per Turkish And German Law: A General Comparative Overview”isimli bu tez, İstanbul Şehir Üniversitesi“Özel Hukuk”tezli yüksek lisans programının tez aşamasında hazırlanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: iş güvenliği hükümlerinin uygulanmadığı durumlarda iş sözleşmelerinin ihbar süresi ile feshi, iş güvenliği hükümlerinin uygulandığı durumlarda iş sözleşmelerinin ihbar süresi ile feshi ve iş sözleşmelerinin ihbar süresi olmaksızın derhal feshi. Her bölüm, her iki ülkedeki (Türk hukuku ve Alman hukuku) fesih süreçlerinin yasal arka planını ve uygulamasını açıklar. Fesih süreçlerine ilişkin yasal düzenlemeler ve uygulama her iki yargı alanında da gayet benzer görünmektedir. Bunun temel sebepleri, iki ülkenin de kıta Avrupası hukuk sistemine sahip olması ve birçok ILO sözleşmesini kabul etmesi veya ILO ile düzenli olarak etkileşim halinde olması olsa gerektir. Türkiye ayrıca, Almanya'nın kurucu üyesi olduğu AB'nin birçok düzenlemesini kabul etmiştir veya uygulamaktadır. Bununla birlikte, fesih süreçlerine ilişkin yasal düzenlemeler ve uygulama, genel olarak, Türkiye'ye göre Almanya'da daha çalışan dostudur. Bu, en azından ihbar sürelerinin uzunluğundan, iş güvenliği uygulaması için eşik değerlerinden, sosyal seçim sürecinin gerekliliğinden kolayca görülebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis“Termination of Employment Contracts as Per Turkish And German Law: A General Comparative Overview”is studied at the thesis stage of the LL.M. programme in“Private Law”at İstanbul Şehir University. The study comprises of three sections: termination of employment contracts with notice period when the job security provisions are not applied, termination of employment contracts with notice period when the job security provisions are applied, and termination of employment contracts without notice period. Each section explains the legal background and practice of the termination processes in both jurisdictions: Turkish Law and German Law. The legal arrangements and the practice of termination processes appear to be very similar in both jurisdictions. This must be because the both countries have the civil law system and have adopted many ILO regulations or are in regular interaction with ILO. Turkey has also adopted or implemented many regulations of the EU of which Germany is a founding member. However, broadly speaking, the legal arrangements and the practice of termination processes are more employee-friendly in Germany than Turkey. This can easily be seen at least from the length of notice periods, thresholds for the job security application, requirement of social selection process.