Yaygın bazı herbisitlerın mıkroporöz karbonlu materyaller üzerindeki adsorsıyon-desorpsıyon davranışlarının ve bir taşıyıcı olarak kullanabilirliklerinin incelenmesi
Investigation of adsorsion-desorption behavior of some herbicides on microporosis carbon materials and the usability of active carbon as a carrier
- Tez No: 612894
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanotıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2,4 diklorofenoksi asetik asit ve 2- metil-4 klorofenoksi asetik asit gibi iki herbisitin toz aktif karbon üzerindeki adsorpsiyo-desorpsiyon davranışının ve karbonlu materyalin bir taşıyıcı olarak kullanabilirliğinin incelenmesidir. Bunun için toz aktif karbon kullanılarak, iki yaygın herbisitin katı-sıvı ara yüzeylerinde adsorpsiyon-desorpsiyona yönelik deneyler yapılmıştır. Herbisitlerin absorpsiyon-desorpsiyon incelemeleri metabolik şartlar göz önüne alınarak in vitro olarak gerçekleştrilecektir. Aktif karbon, çevre, sağlık, savunma, maden, tarım sektörlerinde kullanılan, yüksek yüzey alanı ve yüksek karbon içeriğine sahip olan bir adsorbentir. Adsorpsiyon sonrası, mikroporöz karbonlu materyal örneklerin yapısal karakterizasyonu için, zeta potansiyel ölçümleri, FTIR (Fourier dönüşüm infrared spektroskopisi) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) analizleri yapılmıştır. Deneysel sonuçlar, adsorbent olarak kullanılan ticari toz aktif karbonun heriki herbisiti yüksek bir verim ve etkinlikte adsorpladığı ve desorplama eğiliminin son derece düşük olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the adsorption-desorption behavior of two herbicides such as 2,4-dichlorophenoxy acetic acid and 2-methyl-4 chlorophenoxy acetic acid on powder activated carbon and the usability of carbonaceous material as a carrier. For this purpose, experiments were carried out for adsorption-desorption at the solid-liquid interfaces of two common herbicides using powder activated carbon. Absorption-desorption investigations of herbicides will be carried out in vitro considering metabolic conditions. Activated carbon is an adsorbent with high surface area and high carbon content widely used in environment, health, defense, mining and agriculture sectors. After adsorption, for structural characterization of microporous carbonaceous material, the zeta potential measurements, FTIR (Fourier transform infrared spectroscopy) and SEM (scanning electron microscope) analysis were performed. Experimental results show that commercial powder activated carbon used as adsorbent adsorbs both herbicides at high yield and efficiency, and has a low tendency to desorb.