Gypsies and discrimination: A qualitative research on gypsies (Roma) in Gültepe
Çingeneler ve ayrımcılık: Gültepe'de yaşayan çingeneler (Romanlar) üzerine niteliksel bir araştırma
- Tez No: 612896
- Danışmanlar: PROF. MESUT YEGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ayrımcılık; bir kişinin veya grubun çeşitli nedenlerden dolayı pozitif veya negatif bir şekilde önyargılı davranışlara tabi tutulması ve çoğunluğun yararlandığı bazı hak ve avantajlardan yararlanamamasıdır. İnsanların sahip olduğu siyasi, dini, sınıfsal, ırksal vb. farklılıkların ayrımcılığa neden olduğu vurgulanmaktadır. Ayrımcılığa neden olan bir diğer önemli unsur da farklı etnik kimliklere sahip olunmasıdır. Bu etnik ayrımcılığa maruz kalan gruplardan biri de Romanlar/Çingeneler'dir. Bu çalışma İstanbul'un Gültepe semtinde yaşayan Romanlar'ın/Çingeneler'in ayrımcılık algı ve deneyimlerini irdelemek üzere yapılmıştır. Araştırmanın amacı Romanlar'ın/Çingeneler'in kültürel özelliklerini, kimliğe ilişkin tanımlamalarını ve karşılaştıkları zorlukları göz önüne sermektir. Buna ek olarak literatürde Romanlar/Çingeneler hakkında yapılan ayrımcılık çalışmaları eksik görülmüştür ve literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma kartopu yöntemiyle ulaşılan on sekiz Roman katılımcıyla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden sağlanan bilgilere dayanmaktadır. Araştırma sonucunda Gültepe'de yaşayan Romanlar'ın sosyal, ekonomik, mekansal ve kültürel dışlanmaya maruz kaldıkları ve bu nedenle toplumda daha olumlu bir anlama sahip olan Roman adlandırmasını tercih ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Discrimination is the condition whereby an individual or a certain group becomes subject to prejudical treatments either in a negative or positive manner. It is stressed that people are discrimanted based on their differences of religion, race, politics, class etc. Another important factor which leads to discrimination is ethnic identities. One of the groups that is discriminated by the society are the Roma/Gypsies. This research has been carried out based on experiences and perception of discrimination of Roma/Gypsies who live in Istanbul: Gültepe. The aim of this research is to reveal cultural characteristics of the Roma/Gypsies, identity and the hardships that they are facing. In addition, the existing researches in literature based on discrimination about the Gypsies are evaluated as insufficient and this research aims to contribute to the literature. This study has been conducted through in-depth interviews with eighteen Roma participiants reached via the snowball method. As a result of the research, Roma who live in Gültepe are discriminated in social, economic and cultural field therefore they prefer to call themselves as Roma which have a more positive meaning in the community.