Medyada tarihin temsili: 'Muhteşem Yüzyıl' ve 'Payitaht Abdülhamid' dizileri örneği
Representation of history in media: Examples of 'Muhteşem Yuzyil' and 'Payitaht Abdulhamid'
- Tez No: 612898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Tarih, İletişim Bilimleri, Radio and Television, History, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Televizyonda yayınlanan tarihi dizileri konu alan bu tezin amacı medya araçlarının tarihi gerçekleri kurgulayarak oluşturdukları yeni temsilleri ortaya koymaktır. Medya, kültür, gerçeklik, ideoloji ve temsil kavramları üzerinden kuramsal çalışma yapılmış, medya ve tarih arasındaki ilişki irdelenmiştir. Bu çalışmanın örneklemini oluşturan“Muhteşem Yüzyıl”dizisinin 4 sezonunu oluşturan 139 bölümü,“Payitaht Abdülhamid”dizisinin 17 bölümden oluşan 1. Sezonu izlenmiştir. Tarihsel gerçeklerin yer verildiği bu çalışmada, ele alınan dizilerde gösterilen tarihi temsilleri, dönemin padişahları, kadın karakterleri, harem ve giyim kuşam temaları üzerinden karşılaştırmalar yapılmıştır. Niteliksel içerik analizi yöntemi kullanılarak metin çözümlemesinin yapıldığı tez çalışmasında, medyanın tarihsel gerçekleri ekonomik ve ideolojik çıkarlarına göre yeniden inşa ederek yeni temsiller oluşturduğu tespit edilmiştir. Dizilerdeki tarihi şahıs, olgu ve olayların televizyon dünyasının ihtiyaçlarına göre kurgulandığı, gerçekliklerinden uzaklaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis, which deals with the historical series broadcasted on television,to reveal the new representations of media by constructing historical facts. Theoretical investigations of media, culture, reality, ideology and concept of figure was conducted and the relationship between media and history was examined. In order to create the sample of this study; the series“Muhtesem Yuzyil”, consisting of 139 episodes and 4 seasons, and the series“Payitaht Abdulhamid”consisting of 19 episodes in the first season were watched. In this study, comparisons were made between historical facts and historical figures, sultans of the period, female characters and clothing themes in the series based on. In this thesis, textual analysis was conducted using qualitative content analysis, it has been determined that the media reconstructs historical realities according to their economic and ideological interests and creates new representations. Historical people, facts and events in the series were fictionalized according to the needs of the television world and in addition, it was seen that he was distant from his reality.