Reklam ve ekonomiye etkisi
- Tez No: 4531
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET.Ticaretin başlamasıyla birlikte doğan reklam, çağlar boyunca gelişme göstererek bugüne ulaşmış ve kitlelere ulaşabilmek amacıyla her türlü medyadan yarar! anma r? tır. Ekonomik yaşamda önemli bir yer tutan reklam ekonomik karar birimlerini etkilemek sureti ile talep, arz, maliyet, rekabet gibi ekonomik değişkenler üzerinde de etkide bulunmaktadır. Her ne kadar dünya ülkeleri ile karşılaştırıldığında oldukça geri kalmış olsa da, Türk Reklamcılık Sektörü son yıllarda önemli bir gelişme göstermiş ve en hızlı büyüyen sektör olma özelliğine sahip olmuş tur. Bunda, devle t; in reklama yaklaşımının olumlu yönde değişmesinin de büyük bir etkisi vardır. - iv -
Özet (Çeviri)
SUMMARY variables such as Advertising, which was born with the beginning of trade has come till today by developing through the ages and has used all media for the purpos^ of reaching the masses. Advertising which has an important place in economic life, has an effect on economic demand, supply, cost, competition by effecting economic decision units. Although compared wi uh the o their countries, th« Turkish Advertising Indue try has been underdeveloped; i has showed an important growth and bas the property of being the fastest growing industry. In this, affirmative change in the attitude of the State to advertising has also had a great effect. - V -