Osmanlı Beyliği'nin kuruluş dönemi ve Osman Bey
- Tez No: 61292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET İlk Osmanlı vekayinameleri XV. yüzyıldan itibaren yazılmağa başlanmıştır. Osmangazi döneminden yaklaşık 1.5-2 yüzyıl sonra yazılan bu vekayinamelerle Osmangazi dönemini aydınlatabilmek oldukça zor görünmektedir. Sözü edilen kronikler hem Osmangazi dönemine uzaktırlar hem de birçok rivayet ve efsaneyi içeren kayıtlara sahiptirler. Bu kayıtlar ciddi bir eleştiriden geçirildiği zaman Osmangazi dönemi tarihi yazılması için sağlam bir oluşturamadıkları hemen anlaşılır. Tezimizde kaynaklarımızda Osmangazi dönemi ile ilgili kayıtlar gözden geçirilerek, bu kayıtların hangi yönleriyle dayanaksız olduklarına ilişkin denemeler yapılacaktır. Bu arada dönemin sosyal, ekonomik ve siyasal bir manzarası da çizilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The earliest Ottoman chronicles was written on the second half of fifteenth century. It seems too difficult the explaining the period of Ottoman I. these chronicles which written about two centuries after him. These sources are either so far from the period of Ottoman I or contain highly legendes and hearsays. It is possible to see that the registrations in them are too weak to build a history of the time of Ottoman I. when examining under strong criticism. In this thesis has a lot of essays on the weakness of the registrations in the early Ottoman chronicle. Meanwhile it has a social, economical and political view of this period too.