Avrupa Birliği ve Türkiye'de demir çelik sektörü ile Türkiye'de demir çelik sektörünün üretim ve rekabet gücünün finansal analizi
  1. Tez No: 61293
  2. Yazar: ŞADİ AŞIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET AB'ne yönelik adımlardan biri olan GB, ülkede birçok sektörü birçok yönü ile etkileyecektir. GB'nin yaratacağı ortamın Demir-Çelik Sektörü'nü ne yönde etkileyeceği, rekabet gücünün ne olduğu önem taşımaktadır. AB'nde sektöre yönelik mevzuat sayesinde, sektör yeniden yapılanma sürecini geçirmiştir. Sektörün şu anda yaşadığı sorun kapasite fazlasıdır. Türkiye'de sektör, genel sanayiye yönelik mevzuatlara bağlıdır. Uzun ve yassı ürün dengesizliği, standartları AB'ye uyumlaştırma gibi sorunlar yaşanmaktadır. Türkiye ile AB arasında sektör AKÇT kapsamında ele alınmaktadır. Toplulukla imzalanan Serbest Ticaret Antlaşma'sı sektörde yeni düzenlemeleri getirmektedir. Demir Çelik Sektörü'nün rekabet gücü konusunda çeşitli görüşler vardır. Maliyet, finansman, ürün dengesi yönünde yapılacak çalışmalar ile alınacak önlemler birlikte sektörün rekabet gücü olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Customs Union is one of steps of European Community which effect the a lot of sectors on oriented towards sectors. These are important that how will be influence about iron steel sector and what will be competition difficulty. Because of laws of European community, sector was defeated. Now, sector has excess capacity problem. The sector was bounded in laws of general Industry in Turkey. There is a standardization problem. Long and flat products in Turkey are in unique with European Community. The sector is examined in details between Turkey and European Community at European Coal Steel Community scope. The some arranges are made in sector under the Free Commerce pact. There are some opinions about competition difficulties. Under the examine and preventation about cost analysis, financial and product balance in sector will have competation difficulties.