Toplam kalite yönetimi sisteminde süpermarket işletmelerinin tedarikçilerle ilşkileri Migros Türk T.A.Ş. tedarikçilerle ilişkiler sisteminin incelenmesi
- Tez No: 61291
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL TENEKECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bir çok kuruluş Toplam Kalite Yönetimi'ne geçmeye çalışmaktadır. Farklılaşmanın, esnekliğin giderek öne çıkmaya başladığı günümüzde, 'rekabet' ve 'hız' sanayi kesiminde olsun hizmet kesiminde olsun tüm kuruluşlarda önem kazanırken; Toplam Kalite tüm bunları sağlamanın en önemli şartı olan bir hedef haline gelmiştir. Müşteri tatmininin önem kazandığı bir dönemde, müşterilere sunulan ürünlerin ve hizmetlerin kalitesinin düzeyi tasarım ve tedarikte yatmaktadır. Çalışmada, müşteri tatmininin başlangıç noktası olarak 'tedarik' gösterilmeden önce kalite kavramının geçmişteki ve günümüzdeki konumu anlatılmış, hemen sonra ise özelde supermarket işletmeleridne kalite konusuna değinilmiştir. Binlerce ürünün tüketicilere sunulduğu yer olan süpermarketlerde fevkalade önem arzeden tedarik konusu pazarlamada kaçınılmaz olan 'uygun zaman, uygun yer, uygun mal' üçlemesinin ağırlık noktasını oluşturmaktadır. Satınalırken kazanmanın önemli olduğu supermarket işletmelerinde tedarik, müşteri tatmininin, kalitenin ve karın başladığı yerdir. Çalışmanın son bölümünde Migros Türk T.A.Ş. örneği ile supermarket işletmelerinde tedarik bölümünün ve fonksiyonunun önemi örneği ile gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Many companies try to apply total quality managament concept in Turkey just like in the world. Nowadays flexibility and being different is become important. Competition and speed are getting important in industrial and service companies. Total Quality become a most important in industrial and service companies. Total Quality become a most important target to realise these are concepts. The customer satisfaction is getting more important concept nowadays, the quality level of products and services are the result of and supply. In this work, before the 'supply' is known the begining point of costomer satisfaction, the position of quality today and in the history is mentioned and a especially quality subject at supermarket companies is mentioned. The supply subject is very important in supermarkets that thousands of products are presented to customers, this subject is the main point of marketing principles which are 'right time, right place ant right product. Supply is the beginning point of customer satisfaction, quality and benefit at supermarkets. It is important to get benefit while purchasing at the last section of this work. The importance and the function of supply department is tried to be eplained with the example ofMigrosTürkT.A.Ş.