Meme kanseri teşhisi almış kadınların ruhsal işleyişlerinin projektif testlerle değerlendirilmesi
Examination of psychic functioning of women who associated breast cancer through projective tests
  1. Tez No: 612926
  2. Yazar: SEDA KANTARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYLİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı meme kanseri tanısı almış kadın hastaların zihinsel süreci hakkında bilgi edinmek ve ruhsal işleyiş biçimlerinin dürtüsel ve duygulanımsal boyutuyla projektif testlerle ortaya koymaktır. Çalışmanın kuramsal çerçeve ve yöntemini psikanalitik yaklaşım oluşturmaktadır. Araştırma sırasında yarı-yapılandırılmış klinik görüşme, Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) kullanılmıştır. Test protokolleri Fransız Okulu'na özgü içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, Paris Psikosomatik Okulu'nun önerdiği psikosomatik kuram ışığında, meme kanseri olgularında bedensel süreçlere etki ettiği düşünülen zihinselleştirme ile ilgili zorluklar, travma ve erken dönem anne-çocuk ilişkisinin etkilerinin incelenmesi planlanmaktadır. Araştırma meme kanseri tanısı almış olan 6 olgu üzerinden yürütülmüştür. Bu kadınlar ile 3 görüşme yapılmıştır. Demografik bilgiler ve yaşam öyküsünün alınmış ve Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) uygulaması yapılmıştır. Araştırma yaşları 31 ile 48 arasında değişen meme kanseri tanısı almış olan 6 olgu üzerinden yürütülmüştür. Bu kadınlar ile 3 görüşme yapılmıştır. Demografik bilgiler ve yaşam öyküsünün alınmış ve Rorschach Testi ve Tematik Algı Testi (TAT) uygulaması yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre meme kanseri tanısı almış kadın hastalarının dürtü ve duygulanımlarını işlemekte zorlandıkları görülmüştür. Farklı savunma mekanizmaları kullanılsa da afektif olarak depresif oldukları ve yaşam öykülerinde travmatik olayların varlığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to psychologically evaluate six women who are associated with breast cancer. The object of the study is to examine the metalization of cases, how drives and affects are shown in projective tests. The theoretical framework of the study is determined by psychoanalytic psychosomatic theory. The projective methods are preferred. In this study, it is planned to study the psychosomatic features arising from mentalization problems, traumatic events and early period mother-child relationship which are thought to affect physical processes in the light of the psychosomatic theory proposed by Paris Psychosomatic School as a theoretical perspective on breast cancer disease. The participants were 6 adult women volunteers between the ages of 31 and 48. Semi-structured clinical interviews, Rorschach Test and Thematic Apperception Test are used respectively. The results are evaluated according to the French School. The results show that the women who are diagnosed with breast cancer have difficulty in processing drives and affects in their psyche. Although they used different defense mechanisms, they are found to be affectively depressive and traumatic events, are observed in life history.