H. 1299-1305 / M. 1881-1887 tarihli 5 Numaralı Kırşehir Şer'iye Sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
5th Kirsehir Court Registers' transcription and evaluation H. 1299-1305 / M. 1881-1887
- Tez No: 612928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM POYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 385
Özet
H.1299-1305) / (M.1881–1887) tarihli 5 Numaralı Kırşehir Şeri'yye Sicili, '5 Numaralı Kırşehir Şeri'yye Sicilinin Transkripsiyonu ve Değerlendirilmesi' adı ile günümüz harflerine çevrilerek değerlendirilmiştir. Bu çalışma Kırşehir'in idari, sosyal, iktisadi ve kültürel tarihine ışık tutmaktadır. Meydana gelen hukuki davalar, 1881–1887 tarihleri arasında Kırşehir halkının durumunu ve yaşam şartlarını göstermesi bakımından da oldukça ehemmiyetlidir. Her konunun araştırılmasında birinci elden kaynak niteliği taşıyan bu belgeler, mahalli araştırmacılarında ilk başvurdukları kaynak olma özelliğini taşımaktadır. Bilhassa, şehir tarihi, iktisat tarihi, yer adları, kişi adları gibi konularda önemli bilgiler elde edilmektedir. Ayrıca, milletlerin hafızası olan arşivlerin gün yüzüne çıkartılarak, belgelerin devlet ve millet hayatında ki önemine dikkat çekilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
(H.1299-1305) / (M.1881–1887) dated No. 5 Kırşehir Şeri'ye Registry, 'Number 5 Kırşehir Şeri'yye Registry Transcription and Evaluation' is translated into the name of today's letters are evaluated. This study sheds light on the administrative, social, economic and cultural history of Kırşehir. The legal cases that took place between 1881 and 1887 in terms of showing the conditions and living conditions of the people of Kirsehir is very important. These documents, which serve as a first-hand source in the research of every subject, are the first source of reference for local researchers. Especially important information about city history, economic history, place names, person names is obtained. In addition, it is aimed to draw attention to the importance of the documents in the life of the state and nation by revealing the archives which are the memory of the nations.