TANAP'ın Türkiye'nin enerji merkezi olma yolunda katkısı
The support of TANAP for Turkey's road to be energy center
- Tez No: 612935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ŞAKİR ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, genel olarak TANAP ile birlikte Türkiye'nin önemli bir enerji transfer merkezi olması konumunun detayları ve mevcut süreçteki şartlar incelenmektedir. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'nin, bu proje ile erişmiş olduğu siyasi ve ticari potansiyelin ne boyutta olduğunun anlaşılması ve bu sayede de enerji transfer merkezi rolünün ülkeye katkıları ve beraberinde getirdiği risklerin incelenmesidir. Araştırmanın ikinci bölümünde, enerji kaynaklarının taşınmasına dair uygulamaların ne şekilde işlediğine dair temel bilgilere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde, küresel enerji politikalarında Türkiye'nin yeri ve bu yeri ön plana çıkaran, geçmişten gelen ve halen kullanılan projelerin bilgilerine yer verilmektedir. Araştırmanın dördüncü bölümünde ise TANAP'a dair temel bilgiler ile birlikte Türkiye'nin bu süreç içerisinde, bir enerji transfer merkezi olarak TANAP sürecinden ne şekilde etkilendiği olumlu ve olumsuz yönleri ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the details of the overall position to become an important center of Turkey with TANAP energy transfer and examined the conditions of the present process. The main purpose of the study, Turkey's understanding that this project extent of the political and commercial potential it has access to, and thus is the study of the risks posed by the contributions and along the country's role in energy transfer center. In the second part of the research, basic information about the applications of transport of energy resources is given. In the third part, Turkey's place in the forefront of the global energy policy, and issuing this place, is given in the past and is still used in projects of information. In the fourth part of the research in this process along with background information on TANAP, Turkey, in what way is influenced by the energy transfer process as a central TANAP is analyzed with positive and negative aspects.