Epoksi reçine/çar kompozitlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of epoxy resin/char composites
  1. Tez No: 357014
  2. Yazar: PINAR BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNARE AHMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, plastik (PET) atık DGEBA tipi epoksi kompozit malzemelerin hazırlanması için ham madde olarak geri dönüştürüldü. Kompozitlerin hazırlanmasında kullanılan diğer ucuz dolgu maddeleri, doğal kaynaklardan elde edilen odun talaşı çarı (OTÇ) ile çam kozalak (KÇ) çarrıdır. Kompozitlerin TGA analizi, plastik atık çarı (PAÇ) ve KÇ'nin 300 °C'ın üzerindeki sıcaklıklarda saf epoksi reçinesi (ER)'nin termal dayanıklılığını önemli ölçüde arttığını göstermiştir. En iyi termal ve elektriksel iletkenlik sonuçları PAÇ ile elde edilmiştir. Ağırlıkça % 30 PAÇ kompozitinin kalıntı kütlesi % 69 olmuştur. Kompozitlerin yüzey sertliği, Young modülü ve çekme dayanımı saf epoksi polimer matrisinden daha yüksek olmuştur. Kompozitlerin morfolojisi X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, plastic (PET) waste was recycled as raw material for the preparation of DGEBA-type epoxy composite materials. The other inexpensive fillers used to prepare the composites were wood shavings char (OTC) and pine cone char (KC), obtained from natural resources. The TGA analysis of composites showed that plastic waste char (PAC) and KC can significantly improve the thermal stability of neat epoxy resin (ER) at temperatures above 300ºC. The best thermal and electrical conductivity results were obtained with PAC. The residual weight of the composite with 30 wt% PAC was 69%. Surface hardness, Young's modulus, and tensile strength of the composites were higher than those with a pure epoxy polymer matrix. The composite morphology was characterized by X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM).