The process of converting solar power to electricity using solar cells and improving productivity of photovoltaic solar power systems via solar cells
Güneş pili kullanılarak güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürme ve güneş pilleri ile fotovoltaik güneş enerjisi sistemlerinin verimliliğini artırma
  1. Tez No: 613010
  2. Yazar: MAHMUT İNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fotovoltaik (PV) teknolojisi, pahalı ve yenilenebilir bir teknoloji olmakla birlikte, tasarım ve kurulum açısından en basit elektrik üretim teknolojisidir. PV hücreleri, güneş enerjisini doğrudan elektriğe dönüştüren yarı iletken malzemelerdir. Herhangi bir solar PV sistemi için enerji dönüşüm faktörü verimlilik olarak tanımlanır. Bu bazı yanlış anlamalara neden olur. Bir PV hücresinin verimliliği, üretilen elektriğin toplam güneş radyasyonuna oranı olarak alınabilir. Bu tanıma göre, sadece PV hücresi tarafından üretilen elektrik dikkate alınmaktadır. PV hücrelerinin çevre sıcaklığı, hücre sıcaklığı ve PV hücresinin kimyasal bileşenleri gibi diğer bileşenleri ve özellikleri dikkate alınmaz. PV hücreleri kullanım sırasında ısınırlar ve bulundukları ortamın sıcaklığına göre ısı kaybederler veya kazanırlar. Başka bir deyişle, PV hücresi ısınmanın bir sonucu olarak ısınırken, PV hücresinin toplama etkinliği içinde ısı enerjisi de dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada; panel yerleşimi ve panel-evirici uyumu gibi PV sisteminin verimini etkileyen parametreler incelendi ve performansı yüksek tutmak için alınması gereken önlemler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic (PV) technology, together with being an expensive and renewable technology, is the simplest electricity production technology in terms of design and installation. PV cells are semiconductor materials that convert solar energy directly into electricity. The energy conversion factor for any solar PV system is defined as efficiency. This causes some misconceptions. The efficiency of a PV cell can be taken as the ratio of the generated electricity to total solar radiation. According to this definition, only the electricity generated by the PV cell is taken into account. Other components and properties of the PV cells such as the ambient temperature, cell temperature, and chemical components of the PV cell are not considered. PV cells heat up during use and lose or gain heat according to the temperature of the environment they are in. In other words, as the PV cell warms up as a result of warming up, the heat energy must also be taken into account in the collection efficiency of the PV cell. In this study; parameters affecting the efficiency of a PV power system such as panel placement and panel-inverter compliance are examined and necessary precautions for keeping performance high are discussed.