Çatı tipi güneş enerji santrali tasarımı, ekonomik ve çevresel analizi (Hatay ili örneği)
Rooftop solar power plant design, economic and environmental analysis (Hatay province example)
  1. Tez No: 925005
  2. Yazar: İSA KAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÖNETKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çatı üstü güneş enerji santrali tasarımının ekonomik ve çevresel etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilen çalışmamız, güneş enerjisi santrallerinin yerel ekonomiye katkısını ve çevresel sürdürülebilirliği değerlendirmeyi hedeflemektedir. Hatay ilinin iklim şartları ve enerji talepleri göz önünde bulundurularak çatı üstü güneş enerji santrali tasarımının ekonomik ve çevresel etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. PVsyst programının 7.4 sürümü kullanılarak gerçekleştirilen simülasyonlarla, yatırım maliyeti, elektrik üretimi ve geri dönüş süresi gibi ekonomik unsurlar üzerinde odaklanılmıştır. Çevresel analizde ise güneş enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümünün karbon emisyonu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tasarlanan sisteminin ömrü 25 yıl olarak varsayılmış ve simülasyon sonuçları yılda 352.043 kWh enerji üretimi, %81,20 performans oranı ve 4,2 yıl geri ödeme süreciyle çevresel ve ekonomik açıdan yüksek verimlilik sistem ömrü boyunca 3543,4 ton CO2 emisyonunun önlenmesi ve enerji fazlasının şebekeye aktarılabilmesi, projenin çevresel ve ekonomik katkılarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, bu çalışmanın sonuçları 2023 yılında gerçekleşen Kahramanmaraş depremleri sonrası yeniden yapılanma sürecinde olan bölgeler için güneş enerjisi projelerinin tasarımı ve uygulanmasında önemli bir rehber niteliği taşımakla birlikte yeniden yapılanma sürecinin yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak Hatay örneğinde incelenmesi, sürdürülebilir yeniden yapılanma için benzer analizlerin diğer bölgeler için yapılmasına ve benzer sistemlerin uygulanmasına öncülük edebilir.
Özet (Çeviri)
Our study, conducted to examine the economic and environmental impacts of rooftop solar power plant design, aims to evaluate the contribution of solar power plants to the local economy and environmental sustainability. By considering the climatic conditions and energy demands of Hatay province, the study seeks to assess the economic and environmental effects of rooftop solar power plant design. Using the PVsyst program version 7.4, simulations were carried out, focusing on economic factors such as investment cost, electricity generation, and payback period. In the environmental analysis, the impact of converting solar energy into electrical energy on carbon emissions was examined. The designed system was assumed to have a lifespan of 25 years, and the simulation results revealed an annual energy production of 352,043 kWh, a performance ratio of %81,20, and a payback period of 4.2 years. The system demonstrated high environmental and economic efficiency, preventing 3,543.4 tons of CO2 emissions over its lifetime and enabling the transfer of excess energy to the grid, highlighting the project's environmental and economic contributions. Furthermore, the results of this study serve as an important guide for the design and implementation of solar energy projects in regions undergoing reconstruction after the 2023 Kahramanmaraş earthquakes. By examining the reconstruction process using renewable energy sources in the case of Hatay, this study can lead the way for similar analyses and the implementation of comparable systems in other regions, promoting sustainable reconstruction.