Application of a risk visualization framework using semantic risk data to empower risk communication
Risk iletişimini kuvvetlendirmek için anlamsal risk verisinin kullanılması amaçlı oluşturulan risk görselleştirme çerçevesi ve uygulaması
- Tez No: 613011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Risk iletişimi bir projenin başarısındaki başlıca önemli faktörlerden biridir. Geleneksel risk yönetimi risk kontrol listelerine ve matrislerine odaklanmakta olup, kayda değer miktarda risk bilgisi aktarmamaktadır. Gerekli risk verilerini ilgili paydaşlara aktarmadan risk yönetim stratejileri etkili bir şekilde uygulanamamaktadır. Bu çalışmanın amacı, risk iletişimini geliştirmek amacıyla sistematik ve pratik bir risk görselleştirme çerçevesi oluşturmaktır. Önerilen çerçeve inşaat sektöründe risk görsellerinin geliştirilmesini amaçlayan bir uygulama olup şirketler farklı yapılar gösterebileceğinden dolayı çerçevenin düzeni ve sırası değişebilir. Geliştirilen çerçevenin uygulaması literatürde ortak olarak kullanılan dokuz farklı anlamsal risk veri tipinin belirlenmesiyle başlamaktadır. Bu tiplerin belirlenmesinden sonra, literatürde risk görselleştirmesi için kullanılan yöntemler belirlenmiş ve seçilen anlamsal risk veri tipleri bu görselleştirme yöntemlerine, görselleştirme tasarım kılavuzları çerçevesinde entegre edilmiştir. Böyle bir süreçte görsellerin geliştirilip uygun hale getirilmesi için paydaşların geri dönüşüne ihtiyaç duyulmaktadır. Uzmanların geri dönüşü için bir risk görselleştirme çalıştayı yapılmış ve sektörde aktif olarak çalışan altı uzmanın katılımı sağlanmıştır. Çalıştay iki aşama olarak yapılmış olup görselleştirmelerin sunumundan önce ve sonra olarak ikiye bölünmüştür.Katılımcılardan seçilen anlamsal risk veri tiplerinin gerekliliğini ve hazırlanan görsellerin dört farklı açıdan değerlendirilmesi istenmiştir. Bu değerlendirmeler bir anket üzerinden yapılmış olup görsellere verdikleri ek yorumlar not edilmiştir. En sonunda, risk görselleştirmesinin önemi ve kattığı değer çalıştayla birlikte doğrulanmış ve katılımcıların yorumlarına göre görselleştirmeler tekrar ele alınarak, önerilen değişiklikler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk communication is one of the major factors that effects the success of a project. Conventional risk management focuses on risk checklists and matrices, and considerable amount of risk information is discarded and not communicated. Without communicating the necessary risk information, risk management strategies cannot be applied effectively. The purpose of this study is to develop a systematic and practical risk visualization framework that shall improve the risk communication strategies. The proposed framework is the demonstration of practical applications in construction sector as the communicated information depends on many different factors that can vary between companies. The demonstration of application of such framework starting with determination of nine commonly used types of risk- related semantic data from the literature. After determination of those types, the risk visualization methods that exists in the literature are identified and the selected types of data are integrated to those methods by considering visualization design guidelines. In order to demonstrate the iterative manner of development of risk visualizations that enhances risk communication, a workshop is prepared, and six sector practitioners are invited. The workshop consists two stages, pre- and post-presentation of visualizations. Participants are asked to rate the necessity of selected types of risk-related semantic data and the prepared risk visualizations in terms of four different aspects through a Dsurvey. In the end, the importance and value of risk visualization has been verified via the workshop and according to participant comments, visualizations are revisited, and necessary revisions are made.