Sulu çözeltide malachite green boyar maddesinin susam kozası kullanılarak gideriminin araştırılması
Investigation the removal of malachite green dye from aqueous solution by using sesame shell
- Tez No: 613017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAVERDİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada sulu çözelti içerisindeki Malachite Green (MG) boyar maddesinin, adsorban olarak Susam Kozası (SK)'nın kullanıldığı adsorpsiyon yöntemiyle giderimi araştırılmıştır. Çalışmada adsorpsiyona etki eden parametreler olarak çözeltinin pH değeri, başlangıç boyar madde konsantrasyonu, adsorban miktarı ve adsorpsiyonun temas süresi incelenmiştir. MG boyar maddesinin SK üzerine adsorplanma hız değişimlerini bulmak amacıyla birinci dereceden ve ikinci dereceden (yalancı) kinetik modelleri hesaplanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygulanmıştır. Deneyler oda sıcaklığında (25 0C) ve 30 mL'lik çözeltilerde gerçekleştirilmiş olup yapılan optimizasyon çalışmaları sonucunda optimum parametreler olarak pH 8, başlangıç boyar madde konsantrasyonu 20 mg/L, adsorban miktarı 0,3 g ve adsorpsiyonun temas süresi 40 dakika (dk) olarak belirlenmiştir. Adsorpsiyonun ikinci dereceden (yalancı) kinetik modele daha uygun olduğu görülmüş (R2=0,9998) ve elde edilen denge verilerine bakılarak Langmuir izotermine göre hesaplamalar yapılmıştır (R2=0,9997). Yapılan hesaplamalar sonucunda adsorban kapasitesinin 1,58 mg/g, boyar madde giderim veriminin ise % 93,45 olduğu belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre tarımsal bir atık olan SK'nın sulu çözelti içerisindeki MG boyar maddesinin gideriminde kullanılabilecek etkili bir adsorban olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Malachite Green (MG) dye from the aqueous solution by the adsorption method onto Sesame Shell (SK) was investigated. The effects of solution pH, the initial concentration of the dye, adsorbent amount and contact time on the adsorption process were determined. The adsorption kinetic was modeled using first order and second (pseudo) order kinetic models. Langmuir and Freundlich isotherms were applied in this study. All of the experiments were carried at the room temperature (25 0C) and at solution volume of 30 mL. The optimum results had been noticed at the following parameters pH 8, initial concentration of 20 mg/L, the adsorbent amount of 0,3 g and contact time was 40 minute. The adsorption of MG onto SK was found to be more suitable for the second (pseudo) order kinetic model with correlation factor of R2= 0,9998. The result was fitted with Langmuir isotherm (R2=0,9997). The adsorbent capacity was determined to be 1,58 mg/g, the removal efficiency of MG onto SK was % 93,45. In this study, the SK was used as an adsorbent for MG removal and based upon the obtained results it is found to be an effective choice.