Adsorptıon of malachıte green onto pırına from aqueous solutıon
Zeytin posasi (pirina) üzerine malaşit yeşilinin sulu çözeltiden adsorpsiyonu
  1. Tez No: 346590
  2. Yazar: OĞUZHAN KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACEMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada prina, sulu çözeltiden Malaşit yeşili boyar maddesinin adsorpsiyonu için bir adsorbent olarak kullanıldı. Prina yüzeyine Malaşit yeşili?nin adsorpsiyonu üzerine, başlangıç boyar madde konsantrasyonu, çözelti pH'sı, adsorbent dozu ve sıcaklığın etkisi zamanın bir fonksiyonu olarak incelendi. Ayrıca, iyonik şiddet, desorpsiyon, izoterm, kinetik ve termodinamik çalışmalar da gerçekleştirildi. Adsorpsiyon dengesine 120. dakikada ulaşıldı. Artan konsantrasyon, sıcaklık ve pH ile adsorplanan boya miktarının arttığı, iyonik şiddetin artması ile adsorpsiyonun azaldığı tespit edildi. Tüm deneysel şartlar altında maksimum adsorpsiyonun %98,69 olduğu belirlendi. Diğer taraftan, pirinanın adsorpsiyon kapasitesini mukayese etmek için, çeşitli başlangıç boyar madde konsantrasyonları için aktif karbon üzerine de adsorpsiyon çalışmaları gerçekleştirildi. Desorpsiyonun 0,1 N HCl ve pH=5-10 arasındaki alkali sular ile düşük, %50 aseton-su (v/v) ile daha yüksek olduğu görüldü. Kinetik incelemelerden adsorpsiyonun yalancı ikinci dereceden kinetik modele uyduğu gözlendi. İzoterm incelemelerine göre Adsorpsiyonun Langmuir, Freundlich, Temkin ve Dubinin?Radushkevich (D-R) modellerine uyduğu görüldü. Termodinamik incelemeler sonucunda ise adsorpsiyonun ?G0 değerlerinin negatif, ?H0 ve ?S0 değerlerinin ise pozitif olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, pirina was used an adsorbent for the adsorption of Malachite green dye from aqueous solution. Effect of initial dye concentration, solution pH, adsorbent dose and temperature on the adsorption of malachite green was studied as a function of contact time. Moreover, ionic strength, desorption, isotherm, kinetic and thermodynamic studies were also performed. It was seen that the adsorption equilibrium was reached in 120 min. While the adsorption increased with increasing concentration, temperature and pH, it was seen that the adsorption was decreased with increasing ionic strength. The maximum adsorption was determined to be 98.69 % under all experimental conditions. On the other hand, to compare the experimental adsorption capacity of the pirina, the adsorption studies onto activated carbon was also performed for various initial dye concentrations. In desorption studies, it was seen that the adsorption was low with 0.1 N HCl and alkali waters between pH=5-10 and higher with acetone-water %50. From the kinetics studies, it was seen that the adsorption obeyed to the pseudo second order kinetic model. According to the isotherm studies, it was seen that the adsorption obeyed the Langmuir, the Freundlich, the Temkin and the Dubinin?Raduskhevich (D-R) models. In the result of the thermodynamic studies, it was determined that the adsorption have negative values of ?G0, positive values of ?H0 and ?S0.