Sabit yataklı kolonda boya adsorpsiyonu uygulamaları ve modelleme çalışmaları
Applications of dye adsorption in fixed bed column and modelling studies
  1. Tez No: 502968
  2. Yazar: MUHAMMED ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM SARICI ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada termik santral atığı olan uçucu kül ve doğal zeolit kullanılarak sabit yataklı kolonda sulu çözeltiden malahit yeşili boyar maddesinin adsorpsiyon çalışmaları yapılmıştır. Konsantrasyon, akış hızı, adsorbent miktarı, adsorbent yüzdesi ve pH'ın adsorpsiyon ve desorpsiyon uygulamaları üzerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesinde Thomas, Adams-Bohart ve Yoon-Nelson modelleri kullanılmıştır. Ayrıca, sabit yataklı kolonun adsorpsiyon dinamikleri üzerine modelleme yapılırken model ile deneysel veriler arasındaki korelasyon yedi lineer olmayan hata fonksiyonu kullanılarak karşılaştırılmıştır. Adsorbentlerin karakterizasyonu için SEM, XRD, FT-IR ve boehm titrasyon yöntemlerine başvurulmuştur. Bulunan sonuçlar daha önce yapılan benzer çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmış ve buna göre adsorpsiyon uygulamalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Adsorpsiyon, sabit yataklı kolon, malahit yeşili, uçucu kül, zeolit.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption studies of aqueous solution of malachite green dye were made in fixed bed column using fly ash as a thermal power plant and natural zeolite. The effects of concentration, flow rate, adsorbent amount, adsorbent percentage and pH on adsorption and desorption applications were investigated. Thomas, Adams-Bohart and Yoon-Nelson models were used to evaluate the results obtained. In addition, the correlation between the model and the experimental data was compared using seven non-linear functions, while the adsorption dynamics of the fixed bed column were modeled. SEM, XRD, FT-IR and boehm titration methods were used for characterization of adsorbents. The results were compared with the results of previous studies and suggestions for adsorption applications were made accordingly. KEYWORDS: Adsorption, fixed bed column, malachite green, fly ash, zeolite.