Türk vergi kanunlarındaki maktu had ve tutarların enflasyon bağlantılı değişmelerinin incelenmesi (1991-1996)
- Tez No: 61305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNERİ ERGÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Ülkemizde, fiyat artış hızı ve bunun hiç değişmeyen sürekliliği karşısında siyasetçiler, başarısızlıklarını kabul etmektense,“enflasyonla birlikte yaşamayı”,“enflasyonu hayatın bir parçası olarak kabul etmeyi”önermektedirler. Sürekli hale gelen enflasyon ise, vergi sisteminde, ister istemez yansımasını bulmaktadır. Çünkü, enflasyon vergi sistemindeki parasal birimle ifade edilen değerleri etkiler. Parasal birimle ifade edilen değerlerin yanısıra, verginin doğduğu olay tarihi ile vergi ödeme tarihleri arasındaki süreye göre, vergi hasılatı üzerinde aşındırıcı etkiside söz konusudur. Enflasyonun vergi sistemi üzerindeki bu olumsuz etkilerinin elimine edilmesi amacıyla; vergi dilimlerini, istisnaları, indirimleri, cezaları, parasal birimle ifade edilen değerleri v.b. endeksleyerek fiyatlar genel düzeyinde artırmak gerekir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our country, instead of admitting the unsuccessful, the politicians are sug gesting to accept the ideas of“Living with inflation ”and“The inflation is a part of life”in spite of the related continuous constancy. The lasting inflation has naturally affected the tax system, for the inflation af fects the values, which are expressed by financial units within the tax system. Be sides, there is the negative impact on tax profit, depending on the period between the date & reason of tax and the related of tax payment. In order to eliminate these negative influences of inflation about tax system, it is necessary to organize the tax tariffs, the exceptions, the discounts, the fines, the values that are expressed by financial units, etc. by organizing up to the inflation.