Yönetimde grupla çalışma tekniklerinden takım çalışmaları ve bir uygulama örneği
- Tez No: 61304
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi Sistemi ile önem kazanmaya başlayan takım çalışmaları, günümüzde her geçen gün örgütsel yapıda öne çıkmakta ve kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Takım çalışmaları, yönetim teori ve uygulamalarına önemli katkılar getiren ve katılımcılığı Ön plana çıkaran bir yönetim tekniğidir. Bugün takım çalışmaları bir çok ülkede yöneticilerin ve yönetim bilimcilerin ilgi odağı haline gelmiştir. Buna karşın Türkiye'deki işletmelerde takım çalışmaları kısıtlı uygulama alanına sahiptir ve bu konuda yapılan çalışmalar yeterli düzeye ulaşamamıştır. Bu çalışmada, takım çalışmalarının Türkiye koşullarındaki uygulama sonuçlarının incelenmesi, yararları ve karşılaşılan sorunların saptanması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde takım çalışmalarının gelişimine katkıda bulunan Toplam Kalite Yönetimi Sistemi ele alınmıştır. İkinci bölümde başarılı takımların gruplardan oluştuğu göz önüne alınarak, grup kavramı ve grupla çalışma teknikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise takım çalışmasının önemi, çeşitleri, oluşumu, gelişimi ve özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Türkiye'deki takım çalışmalarının durumu, dördüncü bölümün konusunu oluşturmaktadır. Bunu değerlendirmek amacı ile TUSAŞ ve Arçelik A.Ş.'deki yöneticilere bir anket çalışması uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, takım çalışmalarının araştırmanın yapıldığı her iki işletmede de başarılı sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Buna karşın yöneticilerin önemli bir bölümü takım çalışmasının Türk insanının yapısına uygun olmadığını ancak bunun eğitim ile aşılabileceğini belirtmişlerdir. Çalışma, araştırma sonuçlarının irdelenmesi ve önerilerin yer aldığı bir sonuç bölümü ile bitmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, team work, which is becoming important with the total quality management system, is spreading out rapidly. Team work is a method of management which brings contribution to theory and practice of management and increases the importance of sharing and joining to the foreground. The team work, today, became the focus of interest of the managers and management scholars in various countries. However,team work have a limited practical area in Turkish companies and the studies are insufficient. In this studyjt is aimed that the application of the team work in Turkey condition its advantages and the results are investigated and problems which are faced up are determined. In the first part of the study, the total quality management system, which contributed to development of the team work is investigated. In the second part, by considering succesful teams are much of groups, we searched the concept of group and methods of working with groups. In the third part, we gave information on the importance of team work, their types, developments and properties are investigated. The fourth part consists of the position of the team work in Turkey. To evaluate this, a questionnaire is applied in TUSAŞ and Arçelik A.Ş.. The obtained data has shown that the team work is successfully applied in both companies. However important part of managers determine the team work is inappropriate for Turkish people, but this problem can be solved by education. The study has been finished with the result part that consists evaluation of the results of investigation and the suggestions.