Araştırma geliştirme faaliyetlerinin stratejik yönetimi ve havacılık sektörünün teknolojik yönden incelenmesi
- Tez No: 61306
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET SEÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET İçinde yaşadığımız çağda, hemen tüm işletmelerin başarısı, büyümesi ve karlılığı, teknolojik yenilikleri geliştirme ve uygulamadaki etkinliklerine bağlı bulunmaktadır. İşletmenin yapısına ve içinde bulunulan koşullara uygun bir Ar-Ge ve yenilik stratejisi benimseyen ve uygulayan küçük veya büyük işletmeler gerçekleştirdikleri başarılı yeniliklerle pazarda ve teknolojide önemli bir üstünlük sağlayabilmektedir. Türkiye'de araştırma geliştirme konusunda kapsamlı ve ayrıntılı çalışmaların yapılmasına ve ülke olarak Ar-Ge politikalarının oluşturularak, bu yönde işletmelerin yönlendirilmesine ihtiyaç vardır. Giderek uluslararası pazarlara ve dış rekabete açılan ve hızlı bir endüstrileşme çabası içinde olan Türkiye'de işletmelerin yeni teknoloji ve yeni ürün geliştirme çabalarında etkinlik sağlayarak diğer ülkelerle rekabet edebilir bir düzeye gelmesi gerekir. Bu çalışmada araştırma geliştirme faaliyetlerinin stratejik yönetimi ele alınmış ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren bazı işletmelerin Ar-Ge yapıları teknolojik yönden incelenmiştir. Ayrıca Türkiye ve Dünya havacılık sektöründeki teknolojik araştırma geliştirme faaliyetleri hakkında bilgi verilerek Türkiye havacılık sektörünün sorunlarına değinilmiş ve“Ulusal Havacılık Konseyi”nin kurulmasına yönelik bir model önerisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this time period, most of the companies' success, strength, profit and getting enlarge depend on their giving importance to Research and Development policy. The companies which have suitable Research and Development management strategies in accordance with their organizational structure and future goals, are able to be successfull in the market and can rival to their competitors. A detailed study should be taken on establishing Research and Development strategies of Türkiye and the industrial companies should be concentrated to that way accordingly. By this way, Türkiye should come a point to rival to the other countries in the world market. In this thesis, first of all, the management of Research and Development activities has been introduced, secondly the Strategical Management concept has been seached. Then, in the applied study part (Chapter 3) some companies in aeronoutical sector have been analyzed for their R&D strategies. In the last chapter, the problems of aeronoutical sector in the wold and in Türkiye have been researched and a model regarding establishment of“National Aeronoutical Council”has been suggested.